Šlachta kvůli reorganizaci, podle které by se od srpna měly spojit protimafiánská a protikorupční policie, odchází do civilu. Bezpečnostní výbor zatím neoslovil. Bere ho ale jako poslední instanci, ke které má důvěru, uvedl v České televizi. Poslance chce seznámit s informacemi komplexně a i v kontextu s chystanou reorganizací.
Komárek se podle svého vyjádření pro ČT setkal se snahami o průnik do spisu ze strany funkcionářů Generální inspekce bezpečnostních sborů v případu ÚOOZ s krycím názvem Vidkun, ve kterém byli obviněni dva vysoce postavení policisté a týká se ovlivňování trestních kauz a úniků informací ze spisů. I proto se neobrátil na inspekci. Chce se nechat zbavit mlčenlivosti a poslancům předložit "extrémně závažné" důkazy o tom, že cílem reorganizace není zlepšení práce sboru, ale odstranění Šlachty. Tuhý je podle Komárka podezřelý z úniku informací při objasňování hospodářské trestné činnosti v případu, kde jde o stamiliony.
Policejní prezident tvrzení o podezření z úniku informací odmítl. Postup ostravské expozitury pokládá za "nebývalý účelový nátlak" ze strany Šlachty a jeho příznivců. Účelovost spatřuje v tom, že se policisté napřed obracejí na média. Zahájili podle něj "druhou vlnu nátlakové kampaně". Zveřejněné nařčení se ho prý snaží dehonestovat.
Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), který minulý týden vyslovil souhlas s navrhovanou reorganizací elitních útvarů, upozornil na to, že policisté, kteří podezírají kolegy z trestné činnosti, se musejí obrátit na GIBS. Nechápe, proč pouští závažné informace do médií, když je chtějí probírat na uzavřeném jednání výboru. Ministr počítá s tím, že se i s vedením policie případného jednání zúčastní. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) záležitost nechtěl komentovat.
Bezpečnostní výbor může svolat jeho předseda, případně místopředsedové. Iniciovat jeho svolání může i skupina nejméně šesti členů výboru. Předseda výboru Roman Váňa (ČSSD) ČTK napsal, že mediální vzkazy nejsou obvyklým způsobem komunikace s výborem a medializaci příběhů, do kterých je výbor vtahován, považuje za nešťastnou.
Ozývají se i hlasy pro zřízení sněmovní vyšetřovací komise. Myšlenku nadnesl v neděli předseda TOP 09 Miroslav Kalousek kvůli výroku předsedy ANO Andreje Babiše v televizní debatě o tom, že olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan vyšetřuje Tuhého. Sněmovna může rozhodovat o zřízení komise, pokud to navrhne nejméně 40 poslanců.
Kvůli policejní reorganizaci se v posledních týdnech strhla zatím nejvážnější roztržka v Sobotkově vládě. Hnutí ANO ji kritizovalo jako nepřipravenou a hrozilo výpovědí koaliční smlouvy, sociální demokraté výhrady koaličního partnera označovali za politizaci odborné věci. Chovanec nakonec plán podepsal, ANO se rozhodlo koaliční smlouvu nevypovědět, chce však hovořit o zpřesnění.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk