Politické školení věřících? Tomáš Halík chystá mši „za svobodu a demokracii“

07.06.2017 11:47 | Zprávy

Studentská mše za demokracii a svobodu. Tato akce se koná ve středu večer a kázat bude otec Tomáš Halík. Následovat bude debata s opravdu demokratickým názvem Proč? Proto!, kde bude rozebráno, jak se za svobodu a demokracii má správně bojovat. Ještě před mší religionista Ivan Štampach ve své textu všem účastníkům vysvětlil, kdo je v současné církvi demokratický a proevropský a kdo nacionalistický a populistický.

Politické školení věřících? Tomáš Halík chystá mši „za svobodu a demokracii“
Foto: Hans Štembera
Popisek: Mši při příležitosti výročí čtvrtstoletí od listopadové revoluce sloužil v kostele Nejsvětějšího Salvátora Tomáš Halík

Text známého liberálně orientovaného teologa Ivana Štampacha vyšel na webu Deníku Referendum, doposud spíše než pozvánkami na kázání známého radikálně levicovými texty Jakuba Patočky či Petra Uhla. Jak ale z textu vyplývá, není to v rozporu. V české katolické církvi totiž prý roste výrazná „liberální“ frakce, která čelí konzervatismu a poklonkování mocným, které provádí současný český primas Dominik Duka.

V čele této liberální skupiny stojí kazatel a teolog Tomáš Halík, který ve středu večer osloví studenty s kazatelským výkladem demokracie a svobody.

Akce kromě mše bude zahrnovat také debatu o budoucnosti demokracie, nazvanou „Proč? Proto! Jak to bylo a jak to bude?“. Zúčastní se publicistka Šárka Fialová, která burcuje proti návratu komunistů, a terapeut a filozof Elva Frouz.

Právě proto se nebude konat v tradičním působišti otce Halíka v akademické farnosti u Nejsvětějšího Salvátora, ale v Kostele svatého Ignáce na Karlově náměstí.

Štampach v pozvánce vysvětluje, že Halík a organizátoři jeho mše patří k dnes ještě menšinové frakci římskokatolické církve, která „podporuje demokratické liberální principy ve veřejném životě“ a „je spojena s církevním prostředím západní Evropy“.

Jejich protipólem je prý skupina kolem pražského arcibiskupa Dominika Duky a jeho mediálně aktivního dominikánského spolubratra Milana Badala, která (v tom nejspíš spočívá ten protiklad) podporovala bývalého prezidenta Václava Klause a dnes intenzivně spolupracuje s Milošem Zemanem.

Jak ale Štampach doplnil, jejich mocenské pozice mohou být pouze dočasné, na místo Dukova nástupce v čele pražského arcibiskupství už se prý počítá s plzeňským biskupem a bývalým sekretářem České biskupské konference Tomášem Holubem, který je věrným obhájcem liberálně demokratických hodnot.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Schodek

Paní ministrině,tohle jste přece musela vědět dopředu,nejdříve přebytek a nyní znovu schodek,tohle přece nedělá zodpovědná vláda,hrajete s námi habaďůru a mnoho lidí už Vám nevěří a přibývají další,váš post bude mít na ministerstvu,jak tak předpokládám podle toho co se děje jepičí život,měla jste bý...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ombudsman Křeček k případu Vladimíra Kapala: Dopis jsem dostal. Je třeba se zamyslet

4:40 Ombudsman Křeček k případu Vladimíra Kapala: Dopis jsem dostal. Je třeba se zamyslet

Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček reaguje na případ šéfredaktora Svobodného rádia Vladimíra Kap…