Když došlo ke katastrofě ve Fukušimě, Němci přijali poměrně radikální opatření totálního odklonu od jaderné energie. Romancov to podle vlastních slov neschvaluje, ale šlo o politické rozhodnutí, ke kterému se občané vyjádřili nejpozději ve volbách. Německá kancléřka Angela Merkelová sedí v úřadu deset let.
Totéž platí o uprchlické krizi. Německá vláda přijala určité rozhodnutí a teď ho naplňuje. Pravdou je, že nic podobného Evropa v posledních desítkách let nezažila, takže pro současné politiky jde o nový jev, s nímž se učí pracovat. Učí se „za pochodu“ a dělají při tom chyby, ale to je přirozené. Hrubou chybu udělala např. německá policie, která byla na silvestra relativně pasivní, a snad ještě větší chybu udělala média, když držela informace o incidentech pod pokličkou. To je obrovská chyba, ale i za ni média zaplatí.
„Politika je otázkou volby priorit a následně jejich prosazování. Německo vítalo/vítá uprchlíky, nikoli všechny, kteří se dali do pohybu, a toho, co se stalo v Kolíně a jinde (nijak to neschvaluji), využije k přijetí legislativních změn, aby všechny nechtěné dostali ze země... Nic z toho však není šílené, respektive projev šílenství, ale politika, která je po dlouhé době konfrontována s něčím, co tu zatím nikdy nebylo, takže se učí za pochodu, a za chyby budou platit (v politickém slova smyslu), voliči jim to spočítají,“ upozorňuje politický geograf na serveru TwitLonger.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp