Podle politologa Josefa Mlejnka první rok druhého Zemanova mandátu naznačil, že se jeho druhé volební období nemusí lišit od prvního. „Respektive ano, v tom smyslu, že se zvýšil vliv prezidenta na domácí politiku. Tomu napomohla situace po (sněmovních) volbách 2017 a Zemanovo jednání, kdy pověřil sestavením vlády trestně stíhaného Andreje Babiše, což posléze, již po svém znovuzvolení, zopakoval,“ řekl ČTK Mlejnek.
Mlejnek připomněl, že v minulém volebním období selhal Zemanův projekt úřednické vlády Jiřího Rusnoka. „A po volbách 2013, v nichž neuspěla SPO (Zemanovci) a po nichž se nezdařil tzv. lánský puč, byly jeho možnosti přímého ovlivňování vlády premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) omezenější, než jaké jsou v současnosti,“ dodal. V oblasti zahraniční politiky podle něj Zeman pokračuje v linii podpory zájmů Ruska a Číny. „Což je způsobeno především tím, že na něj mají velký vliv ty samé zájmové skupiny jako v prvním volebním období,“ vysvětlil.
Zeman je podle politologa Ladislava Mrklase stručnější než ve svém prvním funkčním období. „Je méně vidět, ale když vystoupí, tak to vždycky stojí za to. Je v zásadě konzistentní ve svých postojích, nicméně ty postoje jsou čím dál tím kontroverznější,“ řekl ČTK Mrklas. Zeman podle něj také čím dál tím víc rozděluje společnost v nejrůznějších bodech té své agendy.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk