Evropská unie se rozhodla dát Polsku tříměsíční ultimátum. Buď posílí pravomoci ústavního soudu, nebo ho čekají sankce. Ty by mohly mít podobu pozastavení hlasovacích práv v rámci rozhodovacích procesů EU. Unie se totiž bojí, že v Polsku je demokracie v ohrožení.
„Tento proces je zcela mimo unijní dohody,“ obořil se Kaczynski. „Není to nic jiného než šťastný pokus pro pobavení Evropské komise a jejích byrokratů.“
Podle něj bylo britské referendum o členství v EU jasnou známkou rostoucí nespokojenosti Evropanů se současnou Evropskou unií. „Brexit nám ukázal, v čem tkví problémy. Pokud je nevyřešíme, nezabránime, ale naopak posílíme protiunijní hnutí v mnoha zemích EU,“ podotkl Kaczynski.
Polsko bylo Brexitem zaskočeno stejně jako všechny ostatní členské země, zároveň tím však přišlo o svého nejsilnějšího spojence v boji proti bruselské byrokracii. PiS se za dobu svojí vlády zasadila o změny v ústavním soudu a ve veřejnoprávních médiích, což Brusel považuje za ohrožení demokracie.
„Polsko je suverénní stát. Chceme ta samá práva, jako ostatní země EU. Ne víc, ale ani ne míň,“ dodal Kaczynski a označil hrozby ze strany EU za předčasné. „Vystavují komisi riziku, že přijde o autoritu nezbytnou pro plnění její funkce, popsané v unijních smlouvách.“
Zároveň však zdůraznil, že Polsko je evropskou zemí a Poláci se rozhodně cítí jako Evropané. „Devadesát procent občanů by bylo proti vystoupení z EU. My Poláci jsme a zůstáváme přesvědčení Evropané,“ prohlásil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: spa