Poradce prezidenta Jindrák o Vystrčilově sólojízdě: Volají mi z Berlína, jestli máme rozum. Kroužková to hodně těžko rozdýchávala

31.08.2020 21:46 | Zprávy

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) je na Tchaj-wanu a čínský ministr zahraničí vzkázal, že je to „krátkozraké chování a politický oportunismus a Vystrčil za to zaplatí vysokou cenu“. Česká strana to odsoudila a rozhořčení už tlumočila čínskému velvyslanci. O tom, zda je chování čínské diplomacie za hranou, v pořadu Interview na ČT24 promluvil ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky Rudolf Jindrák. „Že děláme politiku tohoto typu, není v pořádku. Volají mi i z Berlína, jestli máme rozum,“ prozradil. Snažně vyvracel, že by si Čína dovolila příliš právě kvůli velké náklonnosti prezidenta Zemana ke své zemi, jak mu předhazovala moderátorka Barbora Kroužková.

Poradce prezidenta Jindrák o Vystrčilově sólojízdě: Volají mi z Berlína, jestli máme rozum. Kroužková to hodně těžko rozdýchávala
Foto: Screen ČT24
Popisek: Barbora Kroužková v Interview ČT24 s Rudolfem Jindrákem

Razantní a drsná reakce Číny na cestu šéfa české horní komory na Tchaj-wan se podle Jindráka dala očekávat, jelikož na ni čínská strana upozorňovala dlouhodobě: „Já se trochu divím, že se divíme. O této reakci se u nás diskutovalo od ledna letošního roku, kdy se objevil ten bájný čínský dopis na Pražském hradě. Dalo se očekávat, že reakce bude tvrdá,“ komentoval šéf hradního zahraničního odboru reakci čínského ministra zahraničí s tím, že samozřejmě taková poměrně silná rétorika neprospívá česko-čínským vztahům.

Přiznal se však, že nečekal tak osobní útok až vyhrožování předsedovi Senátu: „Na mne jako na diplomata je to hodně. Já bych takovou reakci jako vysoký funkcionář nevolil,“ pravil.

V případě, že by se něco podobného opakovalo, mělo by podle Jindráka Česko vyhostit čínského velvyslance? „Československo to neudělalo od roku 1918. Vyhoštění velvyslance je jedním z nejtvrdších kroků. Následovalo by dlouhé zmrazení vztahů na politické úrovni na několik let. Dají se použít i jiné kroky, jako je odvolání ke konzultaci,“ uvedl šéf hradního zahraničního odboru.

V našem zájmu je podle Jindráka nutné vztahy s čínskou stranou naopak stabilizovat: „Já si nepamatuji takovouto krizi v česko-čínských vztazích. Toto je pro nás nová situace a sám jsem zvědavý, jak se to vyvine dál. Opakuji, že si myslím, že není v českém zájmu mít trvalý konflikt s Čínskou lidovou republikou,“ pokračoval s tím, že je třeba naopak hledat diplomatickou cestou právě cestu, jak z toho ven.

Myslí si tedy Jindrák, že bychom si takové jednání měli nechat líbit? „My jsme si to nenechali ale líbit. Naše reakce zazněla. Naše diplomacie pracuje tak, jak má,“ konstatoval Jindrák.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Martin Exner byl položen dotaz

Kdo přesně podle vás nebere válku na Ukrajině vážně?

A co máte na mysli tou podporou Ukrajiny všemi prostředky? Měli bysme tam nasadit i vlastní vojáky? Nebyl by ale tento krok začátek třetí světová? A máte dojem, že se Ukrajině pomáhá málo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Článek o jaderných zbraních prý Ukrajincům „pohnojil“ jejich pozici

10:43 Článek o jaderných zbraních prý Ukrajincům „pohnojil“ jejich pozici

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj naznačil, že buď Ukrajina vstoupí do NATO, nebo se vrátí k …