Razantní a drsná reakce Číny na cestu šéfa české horní komory na Tchaj-wan se podle Jindráka dala očekávat, jelikož na ni čínská strana upozorňovala dlouhodobě: „Já se trochu divím, že se divíme. O této reakci se u nás diskutovalo od ledna letošního roku, kdy se objevil ten bájný čínský dopis na Pražském hradě. Dalo se očekávat, že reakce bude tvrdá,“ komentoval šéf hradního zahraničního odboru reakci čínského ministra zahraničí s tím, že samozřejmě taková poměrně silná rétorika neprospívá česko-čínským vztahům.
Přiznal se však, že nečekal tak osobní útok až vyhrožování předsedovi Senátu: „Na mne jako na diplomata je to hodně. Já bych takovou reakci jako vysoký funkcionář nevolil,“ pravil.
V případě, že by se něco podobného opakovalo, mělo by podle Jindráka Česko vyhostit čínského velvyslance? „Československo to neudělalo od roku 1918. Vyhoštění velvyslance je jedním z nejtvrdších kroků. Následovalo by dlouhé zmrazení vztahů na politické úrovni na několik let. Dají se použít i jiné kroky, jako je odvolání ke konzultaci,“ uvedl šéf hradního zahraničního odboru.
V našem zájmu je podle Jindráka nutné vztahy s čínskou stranou naopak stabilizovat: „Já si nepamatuji takovouto krizi v česko-čínských vztazích. Toto je pro nás nová situace a sám jsem zvědavý, jak se to vyvine dál. Opakuji, že si myslím, že není v českém zájmu mít trvalý konflikt s Čínskou lidovou republikou,“ pokračoval s tím, že je třeba naopak hledat diplomatickou cestou právě cestu, jak z toho ven.
Myslí si tedy Jindrák, že bychom si takové jednání měli nechat líbit? „My jsme si to nenechali ale líbit. Naše reakce zazněla. Naše diplomacie pracuje tak, jak má,“ konstatoval Jindrák.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab