Nejprve ale upozornila na to, že před Štědrým dnem americký Gallupův ústav zveřejnil svůj průzkum veřejného mínění, z něhož vyplynulo, že bezmála devět z deseti Ukrajinců vnímá svou vládu jako zkorumpovanou a asi osm z deseti Ukrajinců totéž vidí i v podnikatelské sféře.
Janukovyč nikdy nebyl tak nepopulární, jako je nyní Porošenko
Současná vláda prezidenta Petra Porošenka má důvěru pouhých 8 procent Ukrajinců. Činnost samotného Porošenka oceňuje 17 procent Ukrajinců.
V této souvislosti Spencerová poukazuje na zajímavou skutečnost, že svržený prezident Janukovyč, který byl ve funkci v letech 2010 až 2014, míval podporu v průměru 23 procent a na Porošenkova minima nikdy neklesl.
Analytička si všímá také toho, že americký viceprezident Joe Biden při své nedávné návštěvě Kyjeva Ukrajinu označil za „nejzkorumpovanější demokracii na světě“.
Rozpočet porušuje slíbené reformy
Podle Spencerové je rozpočet Ukrajiny na příští rok, který parlament schválil na Štědrý den brzy ráno, nerealistický. Podle MMF zřejmě dokonce porušuje přislíbené reformy. „Rozpočet zavře stovky škol, muzeí nebo knihoven a za určitých podmínek zbavuje důchodce i nároku na penzi,“ upozorňuje analytička na nepříjemné důsledky schváleného rozpočtu.
Celý text je ZDE
To, že USA i EU už mají ukrajinské vládnoucí elity „plné zuby“, prý připouští i ukrajinský velvyslanec v USA Valerij Čalý. Obzvláště je údajně kritizována ukrajinská blokáda Krymu coby otevřené porušení platných dohod mezi Ukrajinou a Ruskem.
Bezvízový styk podmínil Brusel stěží splnitelnými kroky
Německý politolog August Pradetto prý v rozhovoru pro Der Standard mluví o únavě Západu z Kyjeva a tamního neustálého mocenského boje. „V praxi se tyto postoje, které se například v otázce Donbasu stále více začínají shodovat s ruskými, projevují nejen například odmítnutím přijmout Ukrajinu do EU, ale třebas i tím, že vytoužený bezvízový styk Brusel Kyjevu podmínil dalšími, v praxi jen stěží splnitelnými kroky,“ píše Spencerová.
Zaujal ji list Ukrajinská pravda, který důsledně podporoval pomajdanovský vývoj. Nyní ale v rozsáhlém komentáři láme nad Porošenkem a jeho lidmi hůl. Problémem Ukrajiny podle deníku není to, že další moc prokázala svou naprostou neschopnost řešit naléhavé problémy státu a společnosti, ale v tom, že „neefektivní vláda nemá efektivní alternativu“. Pokud by reálná alternativa existovala, „vláda by si nemohla dovolit být tak neprofesionální, zkorumpovanou a pokryteckou,“ myslí si Ukrajinská pravda s tím, že ani USA už nejsou s to prosadit v mocenském propletenci v Kyjevě své zájmy.
Ukrajinská pravda vyzývá k utvoření politické alternativy. To podporuje názory ukrajinských politologů, podle nichž byla zahájena příprava nové proamerické strany, ale už bez Porošenka a bez Jaceňuka.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: vam