Porotce soutěže říká opakovaně „cigoš“, stěžuje si romský spolek a žene to k RRTV. Věc má ale další třeskutý vývoj

14.10.2019 20:09 | Zprávy

Na televizní radu poputuje stížnost na rasismus v pořadu „Tvoje tvář má známý hlas“. Sepsal ji spolek Romany art workshop z Tanvaldu, v jehož čele stojí romský hudebník a lektor Patrik Kotlár. Na internetu se objevila i elektronická petice, pod kterou jsou desítky podpisů i ostrých komentářů. Podle některých jde o nesmyslnou akci, protože sami Romové často odmítají používat slovo „Rom“.

Porotce soutěže říká opakovaně „cigoš“, stěžuje si romský spolek a žene to k RRTV. Věc má ale další třeskutý vývoj
Foto: archiv Romany art workshop
Popisek: Iniciátor stížnosti Patrik Kotlár ze spolku Romany art workshop, s romským tanečním souborem.

Stížnost na pořad TV Nova „Tvoje tvář má známý hlas“ je zdůvodněna opakovaným používáním dehonestujících výrazů – „cikán, cikáni, cigoši“. O štvanici, kterou událost rozpoutala mezi samotnými Romy s nesourodými názory, jsme psali v článku „Kvůli ‚cigošům‘ se Romové rozeštvali mezi sebou. Patrik Banga na pranýři, zastal se bílého ‚rasisty‘. Sfoukli s tím i Gotta“.

„V sobotním hlavním vysílacím čase bylo opakovaně (ve dnech 28. 9. 2019 a 5. 10. 2019) v pořadu Tvoje tvář má známý hlas použito hercem p. Zachem, moderátorem pořadu a porotci hrubě urážlivé slovo ‚cigoš, cikán, cikáni‘ pro označení Romů. To považujeme za zcela bezprecedentní porušení etických pravidel i běžného slušného chování, a je jedno, jaké důvody je k tomu vedly. Vzhledem k vysoké sledovanosti pořadu žádáme RRTV, aby zasáhla, přijala jednoznačné stanovisko, a zabránila tak opakování podobných excesů,“ zní text stížnosti, která se brzy dostane do rukou členů Rady pro televizní a rozhlasové vysílání.

Iniciátorem je romský hudebník a lektor

Iniciátorem stížnosti je romský spolek Romany art workshop a další fyzické a právnické osoby, kterých se toto hrubé porušení etických pravidel dotklo na cti. Spolek na Facebooku vystupuje jako Raw spolek. Prezentuje se jako kulturně vzdělávací institut, zaměřený především na hudební a divadelní vyžití dětí. Svou činnost rozvíjí v Tanvaldu, v okrese Jablonec nad Nisou v Libereckém kraji. Vede jej Patrik Kotlár, který působil například jako houslista a zpěvák v romské cimbálovce Miroslava Kotlára z Liberce a v romském tanečním souboru Amare čhave, nyní pracuje jako komunitní pracovník v sociálních službách a lektor volnočasových aktivit.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: Lucie Bartoš

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pochod proti potratům zničený Policií ČR? Nová svědectví

4:40 Pochod proti potratům zničený Policií ČR? Nová svědectví

Pochod pro život musel být ukončen předčasně poté, co jej zablokovaly tisíce fanoušků potratů. Polic…