Českem obchází zpráva, že to má Jiří Pospíšil z ODS jako ministr spravedlnosti spočítané. Tuto informaci například naznačila v pořadu TV Prima Partie stínová ministryně ČSSD Marie Benešová.
„O výměně ministra Pospíšila začaly psát noviny, které vyhledávají politické střety a rády tlumočí našeptávání od lidí toužících po tom, aby Pospíšil odešel. V čem je to ale důležité? Pospíšilův odchod z funkce si totiž právě teď musí ze srdce přát všichni, kteří dosud těžili z liknavosti justice stíhat politicky či ekonomicky mocné figury v tomto státě. A to včetně jeho domovské ODS," vysvětlil pak k tomu komentátor Marek Švehla.
Jenže podle něj zvěsti o Pospíšilově odvolání znějí jako špatný vtip a zapadají do vidění Česka jako beznadějného korupčnického ráje. Pro Švehlu je totiž velkou otázkou to, proč se dosud premiér Nečas za "svého" Pospíšila jasně nepostavil. Pospíšil má totiž na kontě mnohé kroky, které korupci v Česku vymýtit do značné míry mohou.
A co tak záslužného podle Švehly Pospíšil udělal? Například prosadil odvolání nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké a na její místo dosadil Pavla Zemana, právníka s odbornou a morální kredibilitou. Navíc sepsal návrh zákona na posílení nezávislosti státního zastupitelství a odvolal i pražského vrchního státního zástupce Vlastimila Rampulu, čímž může státní zastupitelství vykročit směrem k nezávislému justičnímu úřadu, který měří padni komu padni.
Související:
Jenže to se právě mocným v tomto státě asi moc nelíbí. Zřejmě ani někdejšímu ministrovi životního prostředí Pavlu Drobilovi. A tak si lze představit, pod jakým tlakem asi nyní Pospíšil je. Ten tlak je zřejmě vyvíjen i na samotného premiéra Nečase, napovídá v komentáři dál Švehla.
Jenže na jedné straně misky vah je sice ministr spravedlnosti, ovšem na straně druhé to pak "vyvažuje" ministr školství Josef Dobeš. Zatímco Pospíšil je pak pro komentátora výraznou a ctěnou osobností, tak s Dobešem nic nehne, i když se chová naprosto zoufale.
Ministr korupční prostředí podporující si neohroženě hoví
„Ať už to byly stotisícové odměny vyplacené svým poradcům po dvou týdnech práce nebo vydávání otevřeného antisemity za model schopného ministerského úředníka," připomíná Švehla. Podle něj vrchol přišel až teď, když Dobeš nerespektuje doporučení vysokoškolské akreditační komise a přes do očí bijící problémy nechce vzít státní souhlas několika vysokým školám, jejichž korupcí zavánějící chování nápadně připomíná plzeňská práva.
„Detaily pak ukazují, že ministr je do problému zapleten přes různé osobní vazby typu právník problémové vysoké školy je Dobešův poradce a podobně," napsal k tomu bez okolků komentátor a slovně se pak zastal šéfky akreditační komise Vladimíry Dvořákové, jíž vyčítají členství v KSČ, což je v tomto případě prý mimo mísu.
Zatímco Pospíšil riskuje svou ministerskou pozici, tak Dobeš dělá podle Švehly pravý opak: dohled nad vysokými školami se totiž snaží zadupat do země. "Zřejmě, aby mu nepřekážel v jeho klientelistických vazbách, pokud nejde ještě o něco horšího," připomíná jízlivě komentátor.
Je mu ale při tom všem jasné, že premiér má omezenou možnost hnát své ministry k zodpovědnosti, když se jedná o koaliční vládu. Přesto si ale musí umět získat autoritu.
„Vláda, kde je ministr eliminující korupční prostředí kandidátem na vyhazov, zatímco ministr korupční prostředí aktivně podporující si neohroženě hoví, nemá právo vládnout," uzavírá pak rezolutně Švehla pro Respekt.
Čtěte také:
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: olb