Ve svém příspěvku Papadopulos varuje před tím, že konflikt už není jen vzdálenou hrozbou: „Svět, Evropa i Česko se stávají nebezpečnějším místem. Válka už není jen minulostí, ale přibližuje se. Mám potřebu reagovat v případě nutnosti bránit zemi, která mi za to stojí. Proto jsem se přihlásil k dobrovolnému předurčení Armády České republiky. Je to jen první krok na další cestě.“
Andreas Papadopulos svůj krok doložil zveřejněním oficiálního dokumentu z Krajského vojenského velitelství Ostrava, který potvrzuje jeho schopnost vykonávat vojenskou činnou službu. Tento krok, jak sám uvedl, vnímá jako začátek na delší cestě k hlubší formě angažovanosti v obraně České republiky.
„Dalším stupněm pomoci v obraně republiky je vstup do aktivních záloh,“ naznačil ve svém komentáři.
Papadopulos zároveň doufá, že jeho rozhodnutí inspiruje i další lidi, aby se v případě potřeby zapojili do obrany země. Jeho zkušenosti ze zpravodajství o konfliktu na Ukrajině ho podle jeho slov přesvědčily o tom, jak blízko se válečné konflikty mohou dostat.
Svět, Evropa i Česko se stává nebezpečnějším. Válka není jen záležitostí minulosti. Přibližuje se. Mám potřebu reagovat. V případě nutnosti bránit zemi, která mi za to stojí. Proto jsem se přihlásil se k dobrovolnému předurčení @ArmadaCR. Je to jen první krok na delší cestě ?????? pic.twitter.com/OT0sQqazVV
— Andreas Papadopulos (@andreas_ppdp) February 12, 2025
Jeho veřejné sdělení i zveřejněný dokument z Krajského vojenského velitelství jsou nejen osobním vyjádřením odhodlání, ale i výzvou k obraně hodnot, které považuje za klíčové.
Reportér Papadopulos se dlouhodobě věnuje situaci na Ukrajině. Po ruské invazi v únoru 2022 se stal válečným reportérem a byl jedním z mála novinářů, kteří přímo v Kyjevě sledovali počátek ruské agrese. Strávil mnoho měsíců v blízkosti frontové linie a své zkušenosti zúročil jako spoluautor knihy Zápasící Ukrajina, která kriticky analyzuje dění v této zemi.
Členství v aktivních zálohách Armády ČR s sebou nese povinnost absolvovat každoročně až osmidenní vojenský výcvik. Ačkoliv zaměstnavatelé mají podle zákona povinnost tento čas svým zaměstnancům umožnit, mnozí zájemci mají obavy, že delší absence by mohla negativně ovlivnit jejich pracovní hodnocení či kariérní postup.
Právě proto se stále větší pozornosti těší dobrovolné předurčení, které je jednodušším a flexibilnějším řešením. V praxi jde o evidenci těch, kdo by byli v případě potřeby připraveni podílet se na obraně státu, aniž by se museli pravidelně účastnit výcviků.
Tuto možnost přinesla novela zákona, kterou v létě 2023 podepsal prezident Petr Pavel. Nová právní úprava tak otevírá dveře lidem, kteří chtějí být součástí obrany země, ale zároveň potřebují v podstatě zachovat volnost v tom, kdy a jak se zapojí.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Natálie Brožovská