„Poslední výpočty a modely potvrzují středeční varování, pořád tvrdí, že by mělo padat extrémní množství srážek a srážkové úhrny by měly být velmi vysoké,“ poznačil šéf Českého hydrometeorologického ústavu Mark Rieder v pořadu Interview Plus Českého rozhlasu Plus, že se modely zatím příliš v posledních hodinách nezměnily a ukazují, že zejména na návětrné straně Jeseníků, kde se očekávají nejvyšší srážky, by mohlo být až okolo 300 milimetrů srážek. Naopak oddechnout si mohou lidé v Karlovarském a Plzeňském kraji, jelikož jejich většinová část silnými srážkami ani větrem nebude zasažena.
„V důsledku vydatných srážek očekáváme od pátečního večera výrazné vzestupy hladin vodních toků. Nejvyšší vzestupy s četným překročením třetího stupně povodňové aktivity předpokládáme až během soboty a neděle. V povodích, kde budou 24hodinové úhrny přesahovat hodnoty nad 120 mm, předpokládáme i možnost výrazného překročení limitů pro třetí stupně povodňové aktivity. Odtokově nejvýznamnější situaci očekáváme na tocích, které odvodňují Jeseníky a další severovýchodní horské oblasti a Českomoravskou vrchovinu,“ zní v nejaktuálnějších varováních ČHMÚ.
K přirovnání ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL) s katastrofickými povodněmi v letech 1997 a 2002 uvádí, že je namístě především v oblasti meteorologické příčiny. „Tlaková níže Boris má střed nad územím Slovenska a Maďarska. Podél tlakové níže k nám přicházejí výrazné srážky a podobnost je v tom, že stejně jako v roce 2002 a v roce 1997 by tyto srážky měly jít nejdříve od západu k východu,“ zmínil.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radek Kotas