ČNB ve čtvrtek 7. listopadu zahájila devizové intervence s cílem oslabit korunu. Hlavní přínos devizových intervencí vidí ČNB v udržení a tvorbě nových pracovních míst a zabránění ztrátám HDP, které by byly mnohem větší v případě deflace. Krok ovšem kritizovala řada ekonomů, podnikatelů, prezident Zeman i jeho předchůdce Václav Klaus. Ve společnosti také začaly kolovat různé fámy a spekulace, které se snažily najít skutečné motivace kroku ČNB.
ČNB v souvislosti s těmito spekulacemi vydala vyjádření, ve kterém odmítá tvrzení, že členové bankovní rady mohli mít osobní prospěch z devizových intervencí na oslabení koruny nebo o nich rozhodli za účelem zajištění finančního prospěchu konkrétní osoby. Banka dokonce dala najevo ochotu bránit se i pomocí právních kroků.
To je ovšem situace, která přispěla k dalším spekulacím i dalším komentářům na sociálních sítích. Například šéf Svobodných Petr Mach na Facebooku napsal: „Mezi lidmi začaly kolovat všelijaké spekulace o motivech náhlé devalvace koruny a následného zdražení. Chystají se žaloby a všelijaké petice proti ČNB, protože krok centrální banky mnohé poškodil. ČNB se lidovým nařčením brání. Kdyby nedělala nečekané kroky, které zvýhodňují jedny na úkor druhých, a jen se starala o stabilitu cenové hladiny, nemusela by ČNB vyvracet podezření či fámy,“ píše Mach.
Členové bankovní rady jsou špatně vybraní
Ve svém názoru není rozhodně osamocen, což dokazuje příspěvek někdejšího právníka Hradu z dob prezidentování Václava Klause Pavla Hasenkopfa, který zpochybňuje důvěryhodnost všech výroků banky. Na Facebook napsal: „Jim už vážně hráblo. Po tomhle jim už nikdo neuvěří, že na těch pověstech něco není. Kdyby to nechali být, pes by po tom neštěkl,“ míní sympatizant strany Svobodných Hasenkopf a pouští se hned do dalších úvah. „Já si taky nepodloženě zaspekuluji: Za měnovou intervencí není žádný Kellnerův obchod ani osobní obohacení se členů ČNB, ale docela obyčejná odtrženost od reality, hraní si s grafy a špatný výběr členů bankovní rady ČNB bývalým prezidentem,“ napsal Hasenkopf.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: dkr