Město pravidla připravuje od jara loňského roku. Politici v rámci koalice však měli problém shodnout se na tom, jaká část děl se bude kupovat přímo a na jakou se budou dělat umělecké soutěže. „Nyní máme shodu na tom, že na přímý nákup děl bude vyčleněno maximálně 50 procent prostředků v programu. Postup, tedy nákup či vyhlášení soutěže, by měla vždy schválit komise složená z odborníků,“ uvedla Kolínská.
Sama preferuje spíše pořádání soutěží, které podle ní lépe zaručí dostatečně kvalitní odborné posouzení umísťovaných soch. „Přímé nákupy považuji za problematické především proto, že arbitry by se neměli stát politici,“ řekla.
Loni odpovídala dvě procenta z předloňských investic zhruba 135 milionům korun. Obdobně by to mělo být letos. Město podle Kolínské nemusí všechny peníze vyčerpat.
Plán vyhradit část rozpočtu pro investice na umělecká díla byl jedním z pěti bodů, které si Trojkoalice (Zelení, STAN a KDU-ČSL) stanovila pro obnovení koalice s ANO a ČSSD předloni v dubnu. Kromě dvou procent z investic vyhrazených na kulturu si Trojkoalice jako podmínky dala dohodu o budoucnosti nákladového nádraží Žižkov, objektu Kliniky, vytvoření mapy městské infrastruktury nebo zvýšení daně z nemovitosti. Zvýšení daně nakonec padlo. Mapu infrastruktury radní schválili před nedávnem a o nákupu žižkovkého nákladového nádraží magistrát jedná s Českými drahami.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab