Ondřej Hejma se úvodem zamyslel, co bylo klíčovým momentem amerických prezidentských voleb a kdy to pro demokraty začalo jít z kopce: „Myslím, že to obrovské tažení Donalda Trumpa začalo v tom roce 2016, všechno souvisí se vším. Kdybychom měli vybrat něco z toho loňského roku, myslím, že ta zápletka s tím odstoupením Joea Bidena a nástupem Kamaly Harrisové bylo potvrzení toho, že ti demokraté mají problém. Takzvaná kádrová tíseň – že nejsou lidi,“ uvedl v rozhovoru pro Deník TO. K tomu, že to nazval dříve sám pučem, dodal: „Ano, samozřejmě, Biden nechtěl, nechtělo se mu odstoupit z kandidatury na prezidenta. Dali mu nabídku, kterou nemohl odmítnout.“
Joe Biden si posteskl, že kdyby kandidoval, mohl by prezidentské volby vyhrát. Ondřej Hejma si myslí, že tahle možnost by nebyla v takovém případě vyloučená. „Nebylo to ale tak evidentně vymyšlené,“ pokrčil rameny.
Rozhovor byl natáčen pár dní před pondělní inaugurací Donalda Trumpa. Ondřej Hejma definoval atmosféru v Česku před inaugurací jako vlažnou: „Vláda a všichni ti papalášové tam nahoře z toho radost nemají, ale bojí se cokoliv říct, takže by to byla taková, podle mě to je taková typická česká vlažná reakce na inauguraci. Vlažná – to je to slovo,“ uvedl Hejma.
Směrem k Fialově vládě v tomto kontextu použil výraz vazalové. „My jsme prostě klasicky vazalové, poddaní. My budeme určitě vycházet dobře s kýmkoliv, kdo v Bílém domě bude. To ostatně opakuje i náš ministr zahraničních věcí. Někdy je to trošku legrační. Budeme pořád říkat, že je Amerika nejvíc. Podle toho, jak se bude Donald Trump chovat, tak budeme reagovat, a vždycky to sražení kufrů tam proběhne, to je jasný,“ pokračoval Ondřej Hejma.
Ondřej Hejma dodal, že se chce vézt na pozitivní, vítězné vlně Donalda Trumpa a užít si tento moment naplno. „Já jsem se rozhodl, že v rozporu s doporučením prezidenta Václava Klause si budu to zvolení Trumpa užívat pořád. Budu v té euforii, co to dá, dokud to Donald Trump nepodělá. Zatím je to dobrý a já si to užívám. Já se na to těším,“ dodal hudebník.
Existuje podle Ondřeje Hejmy nějaký „návod na použití“ Donalda Trumpa? Mnozí ho totiž považují za nepředvídatelného blázna. Dá se v jeho chování vystopovat nějaká logika? „Trump skutečně má mnoho tváří, mnoho podstat v sobě, ale významná je ta showbyznysová. Z mnoha důvodů – byl moderátor, strávil patnáct let na špičce showbyznysu v Americe – a to ho určuje. Jak chceš někoho oslnit hvězdu showbyznysu? Šokujícími výroky a tak dále. Pracoval bych s tímhle materiálem, jinak nezaujmeme. Musíme vystoupit z té šedi tesilových sak a nějakým způsobem ho zaujmout. Jinak jsou to spíš takové povrchové jevy, budeme čekat, co bude,“ řekl Ondřej Hejma.
Donald Trump přichází do svého druhého funkčního období s ambiciózním programem, který se soustředí na ekonomiku, imigraci, zahraniční politiku a kulturní otázky. Hejma ocenil, jak moc má Trump svůj program promyšlený: „To má z toho showbyznysu, protože ví, že to musí být jedna, dvě, maximálně tři témata, protože lidi víc v hlavě neudržej. A on je má a bude je dělat,“ věří Hejma.
Velmi jej zaujaly některé názory, že si Donalda Trumpa „ochočí“ oligarchové informačního věku – jako je Mark Zuckerberg, Jeff Bezos a Elon Musk, kteří mu vyjádřili podporu. „Opozice protitrumpovská rozjíždí, že oni budou vládnout, jestli si naopak nakonec Trumpa omotají kolem prstů. Myslím, že to není pravda, jsou to takoví prosebníčci, “ podotkl Hejma.
Ještě před tím, než si svět poslechl Trumpův inaugurační projev, Hejma stručně odhadl, v jakém duchu se ponese. „Trump bude sice předvídatelně v projevu sjednocovat, bude to sjednocovací projev. To hlavní zůstává – migrace a peníze. To jsou dvě věci, na kterých bude Donald stavět,“ předpovídal.
Následně připomněl, že v Americe vyhrál „zdravý rozum“, kdy se lidé přestali bát a začali znovu uvažovat prakticky. „To, co vyhrálo volby, byl, jak říkám, ten zdravý rozum. Lidi se přestali bát, přestali se bát používat selský rozum. Normálně obyčejné uvažování, že prostě chudnutím se nikam nedostaneme. Že když se budeme neustále omezovat a páchat sebevraždy všeho druhu, že tahle cesta nikam nevede. To bylo lidem dlouho trapné přiznat, veřejně i sami sobě. Teď si myslím, že to trošinku probíhá. Je to strašně dobře, protože by to mohlo mít blahodárné účinky na celý svět. Pokud by se to chytlo a zakořenilo,“ míní.
Ti, kteří se radují z vítězství Donalda Trumpa, věří, že jeho vliv by mohl dosáhnout i do Evropy. Ondřej Hejma sdílí tuto naději a dodává: „Doufám, že jeho vlna došplouchne až k nám. Doufám v to. Čekám na to jak na smilování boží. Nebude to jen tak, protože nejdřív to bude muset prosáknout těma strukturama EU a vůbec Evropy jako takové. Věřím v to, myslím si to.
Podstatný bude, jestli Amerika bude mít úspěch, jestli se to Donaldovi povede. Jestli se mu to povede s migrací, penězi, se zrušením Green Dealu. Kdyby se to povedlo i nám v Evropě, tak nám to stačí v podstatě. Ten průmysl by na to už nějak navázal, chytlo by se to. Myslím si, že Babiš to nedávno použil, že už to mega jedou. *Make Europe Great Again* je úplně stejný recept,“ dodal Ondřej Hejma.
„Make Europe Great Again“ (v češtině „Udělejme Evropu znovu skvělou“) je výraz inspirovaný sloganem Donalda Trumpa „Make America Great Again“. Poukazuje na touhu po návratu k tradičním hodnotám, posílení suverenity evropských států a odmítnutí některých politik Evropské unie, které jsou vnímány jako přehnaně regulační nebo omezující. Tento slogan se často používá v souvislosti s kritikou globalismu, Green Dealu, otevřených hranic a nadměrné migrace.
Otázkou zůstává, zda v Evropě existuje skutečná poptávka po politickém směru, který by kopíroval principy Donalda Trumpa, jako jsou omezení migrace nebo zrušení Green Dealu. Ondřej Hejma se v této souvislosti vrátil k událostem roku 1989 a připomněl, jak pomalu tehdy Československo reagovalo na vlnu změn ve světě. „Vzpomínám si na ten tok 1989, vždyť my jsme byli všude poslední. Všude už v Rusku byla perestrojka. Koukali jsme na to východní Německo, jak tam mašírovaly statisíce lidí svobodně ulicemi. To bylo prostě strašné, jak pomalu nám to trvalo. Až teprve, když bylo jasné, že se to smí, že se to může, tak jsme do toho šli. Ale o to hezčí to bylo,“ vzpomněl Hejma.
Ondřej Hejma nezávidí Donaldu Trumpovi jeho „nevděčný úkol“ nastolit mír, který bude mnohem složitější než jiné priority jeho agendy. „Jak se mu povede udělat mír na Středním východě a na Ukrajině, to bude daleko těžší než zrušení Green Dealu a zastavení migrace v Americe, to bude brnkačka proti tomuhle všemu. Amerika určitě bude přehodnocovat svůj vztah k NATO, řečeno diplomaticky – vztah. Jestli bude přispívat nadále tolik, nebo míň, nebo jestli úplně to zabalí a odejde z Evropy. Každopádně už tam dlouho je trend z Ameriky slyšet, že se Evropa musí víc starat sama o sebe. U nás se to překládá tak, že budeme muset dávat pět procent na obranu, což je pitomost naprostá. Prostě tu strukturu udělat tak, aby Evropa byla Evropou, a ne jeho ocáskem,“ prozradil Hejma, jak čte Trumpův postoj k EU a Severoatlantické alianci.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Natálie Brožovská