Na obchodní fórum přijedou i zástupci čínské státní společnosti CITIC, která přebírá vládu nad firmou CEFC.
Původně se mělo setkání českých a čínských podnikatelů uskutečnit už v létě, přesunuto bylo na podzim. Podle Mynáře je naplánováno na 16. a 17. října. Největší pozornost budou nejspíš přitahovat zástupci CITIC. „CITIC se podle informací, které mám, určitě zúčastní, bude partnerem fóra,“ řekl kancléř.
Většinu čínských obchodních aktivit dosud zaštiťovala v Česku společnost CEFC Europe, po potížích jejího předsedy a zároveň Zemanova poradce Jie Ťien-minga se zákony v Číně vstup do firmy oznámil CITIC. V červnu český Úřad pro ochranu hospodářské soutěže majetkovou transakci posvětil. Dá se předpokládat, že během fóra nastane další posun v působení CITIC v Česku.
Pokud podle Mynáře do ČR přijede i předseda představenstva CITIC, mohl by se setkat se Zemanem. „Pokud o schůzku požádá, tak určitě pan prezident vyhoví,“ řekl. Zeman patří mezi dlouhodobé podporovatele obchodování s Čínou a čínských investic v ČR. V minulosti sliboval jejich velký nárůst, podle kritiků jsou proti očekávání nižší. Na začátku listopadu Zeman odcestuje na svou čtvrtou návštěvu Číny ve funkci prezidenta.
CITIC vstoupil do CEFC poté, co skupina upadla do problémů kvůli vysokému zadlužení. CEFC Group (Europe) Company je českou součástí čínské skupiny CEFC. Vlastní například podíl v aeroliniích Travel Service, ovládá Pivovary Lobkowicz Group, strojírenský a metalurgický podnik Žďas Žďár nad Sázavou, fotbalovou Slavii i stadion v Edenu.
Podle sinologa a ředitele projektu Sinopsis Martina Hály se letošní obchodní fórum koná „po spektakulárním pádu společnosti CEFC“, která dosud dominovala česko-čínským vztahům. „Společnost nejenže nepřinesla očekávané investice, ale zanechala po sobě dluhy po celém světě včetně ČR. Její představitelé navíc čelí kriminálním obviněním v USA a disciplinárnímu řízení v Číně samotné,“ poznamenal Hála. Poukázal tak na problémy zakladatele CEFC Jie nebo šéfa nadace CEFC Patricka Ho Čch'-pchinga, který podle americké prokuratury uplácel africké činitele a zároveň prodával zbraně do Libye a Kataru. Fórum má podle Hály završit „normalizaci“ situace v česko-čínských vztazích po převzetí CEFC státní společností CITIC, tedy de facto čínským státem.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp