Před třiceti lety Václav Havel děkoval za Nobelovu cenu. Jenže ji pak vůbec nedostal

05.10.2019 10:57 | Zprávy

Stalo se to přesně na den před třiceti lety. Nobelův výbor měl 5. 10. oznámit, kdo získá Nobelovu cenu za mír za rok 1989. A mezi navrženými byl i lídr československého disentu Václav Havel.

Před třiceti lety Václav Havel děkoval za Nobelovu cenu. Jenže ji pak vůbec nedostal
Foto: František Dostál
Popisek: Václav Havel - výřez

Jeho polský kolega Lech Walesa už cenu měl z roku 1983 a v roce 1989 prý Václav Havel na nějakou dobu věřil, že teď je na řadě on. Hlavní vliv na jeho přesvědčení, že cenu dostane, měl mít František Janouch, fyzik žijící ve Švédsku, který si s Havlem dopisoval, a který rovněž v rámci svých možností Havlovu kandidaturu podporoval.

„Všichni v Oslu i v Evropě očekávali, že cenu dostane,“ vzpomínal později Janouch. A podle vzpomínek okolí tomu uvěřil i sám Havel.

Havel s Janouchem se následně dohodli, že pro případ, že by Havlovi byla Nobelova cena skutečně udělena, pořídí několik dní před vyhlášením výsledku na dálku rozhovor, který by pak Janouch dal k dispozici světovým novinářům. Rozhovor po telefonu skutečně vznikl a objevil se poprvé v knize jejich vzájemné korespondence, vydané v roce 2007.

V mimořádné situaci bych nejspíš musel převzít nějakou tu funkci...

„Věděl jsem, že jsem mezi jinými navrhován, věděl jsem, že navrhován je i Jiří Hájek, považoval jsem to ovšem za velmi nepravděpodobné, že by ta cena šla do Československa, takže jsem velice překvapen,“ měla být podle rozhovoru první reakce oceněného Václava Havla.

Na dotaz, jak se cítí v roli novopečeného nobelisty, měl Václav Havel odpovědět: „To je věc, která dalekosáhle přesahuje mou osobu, a mně jako privátní osobě to ani nepřísluší hodnotit. Pojímám ji především jako podporu zdejšímu úsilí o demokratičtější poměry, je to veliká radost a posila pro mnoho lidí v této společnosti. Proto se z té ceny samozřejmě raduji.“.

CELÝ ROHOVOR JANOUCH - HAVEL O NOBELOVĚ CENĚ

Janouch pak připomněl, že Havel byl ještě na jaře 1989 ve vězení a slova Miloše Jakeše z uniklého projevu na Červeném Hrádku, že „úder nelze mířit na tebe, protože ty jsi velice znám a hned je plno protestů, ale do tvého okolí, na méně známé osoby“. Proto jej zajímalo, zda Nobelova cena pomůže Havlovi „zvýšit imunitu“ a vyjádřil obavy, aby to neschytali „méně známí kamarádi“.

„Já jsem již před mnoha lety několikrát říkal a zdůrazňoval, že se odmítáme dělit na nějaká ta chráněná zvířata a ty ostatní,“ reagoval Václav Havel s tím, že právě na tom je postavena Charta 77, že známí lidé brání neznámé.

„Já takový nemravný selektivní způsob naprosto odmítám. To byl také jeden z důvodů, proč jsem před několika dny znovu přijal funkci mluvčího Charty 77, protože také já dělám přesně stejné věci, za které byl před několika týdny podmíněný trest mluvčímu Charty 77 Sašovi Vondrovi proměněn v nepodmíněný,“ dodal.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Jako v Rumunsku.“ Bývalý eurokomisař si pustil pusu na špacír. A je zle

15:05 „Jako v Rumunsku.“ Bývalý eurokomisař si pustil pusu na špacír. A je zle

Bývalý francouzský eurokomisař pro vnitřní trh Thierry Breton se vytasil s ostrým prohlášením. Při p…