Ekonomka Markéta Šichtařová, lídryně Svobodných pro nadcházející sněmovní volby, hned na úvod konference zdůraznila, že za nedostupným bydlením stojí tři zásadní problémy: byrokracie, inflační politika a ideologické regulace EU.
„Když pojmenujeme, že se dějí některé věci špatně, tak logicky tím řešením je zrušit ty věci, které se dělají špatně,“ uvedla Šichtařová. Podle ní je iluzí myslet si, že politici mohou zařídit levné bydlení, aniž by odstranili uměle vytvořené překážky.
Největší hrozbou podle ní není ani stavební zákon, ani inflace, ale Green Deal a přidružené ESG regulace. „Zátěž pro majitele domů se pořád zvyšuje – požadavky na vytápění, zateplení, nabíječky na elektroauta, kóje na elektrokola… i když víte, že je nikdy mít nebudete,“ varovala.
Směrnice, která může znehodnotit vaše domy
Největší pozornost na konferenci vzbudila připravovaná směrnice EPBD IV, která se týká energetické náročnosti budov. Podle Šichtařové má tato směrnice potenciál fakticky zakázat používání „nevyhovujících“ nemovitostí.
„Technicky je možné, že budovy, které nebudou splňovat určitou úroveň nové klasifikace, nebude možné pronajmout, prodat nebo dokonce dědit,“ prohlásila.
Zásadní přestavba běžného staršího domu by mohla podle ní stát až tři miliony korun. „To máte zateplení budovy, přebudování střechy, výměnu oken, dveří, zastínění, přechod na chytrou domácnost... to všechno dělá ty tři miliony,“ dodala ekonomka.
Stavební architekt a pražský zastupitel Milan Urban se zaměřil na konkrétní dopady nové regulace na města a výstavbu. „Všechny domy budou muset být bezemisní. Bude se povinně instalovat fotovoltaika, rekuperační jednotky, wallboxy pro elektromobily,“ uvedl.
Zároveň upozornil, že se tím zásadně prodraží všechny developerské projekty – a tím i byty. „V Praze máme klimatický plán, který počítá s investicemi 231 miliard korun do roku 2030. A mezitím nemáme byty, školy ani metro,“ dodal.
Janda: „Zateplení podle Bruselu? Plesnivé zdi a hypoteční peklo!“
Realitní makléř Michal Janda přidal konkrétní zkušenosti z praxe. Podle něj je často výsledek nuceného zateplování katastrofální – vlhkost, kondenzace a plísně.
„Nejhorší je, když voda zkondenzuje mezi stěnou a izolací. Vznikají skvrny, vlhkost, plíseň. A teď si představte, že to všechno stát vyžaduje,“ upozornil.
Další pastí je podle něj přístup bank. „Banka vám může odmítnout hypotéku, pokud dům nemá správnou energetickou třídu. A neřeší techniku, jen jestli v projektu dostatečně květnatě píšete o ESG a boji s klimatem,“ řekl Janda.
Na závěr Šichtařová připomněla, že kdysi se technické normy měnily na základě skutečných událostí – například při silných zimách. Dnes je to podle ní jinak.
„Dříve se normy měnily, když byl třeba nadměrný sníh a hrozil kolaps střech. Dávalo to smysl. Ale dnes se mění pravidla jen podle toho, jak moc demonstrujete loajalitu vůči ESG. To už není technický požadavek – to je ideologická poslušnost,“ varovala.
Konference Svobodných skončila burcujícím vzkazem: Pokud Green Deal a přidružené normy nezastavíme, nebude už co vlastnit ani jak žít svobodně.
„V roce 2030 nebudeme vlastnit nic – a budeme šťastní,“ citoval moderátor konference heslo, které symbolizuje nový zelený řád bez vlastnických práv a bez svobody.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Karel Výborný