Evropa stále nemá jednotnou řeč při řešení migrační krize. Andrej Babiš v týdnu jednal s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Shodli se v tom, že proti nelegální migraci je řeba bojovat. Předseda ČSSD Jan Hamáček prý sdíli názor premíéra Andreje Babiše, že nepřijmeme ani jednoho migranta, jako symbol našeho postoje. „Společně prosazujeme názor, že přerozdělování migrantů v rámci EU není žádným řešením,“ uvedl s tím, že postupem času nám dávají za pravdu i ti, kteří před tím měli jiný názor. „Jako naposledy německý ministr zahraničí, který řekl, že není možné žádný stát nutit k tomu, aby přijímal v rámci přerozdělování uprchlíky,“ dal Hamáček za příklad.
Diskuze podle něj každopádně směřuje správným směrem. „Když se podíváte na argumenty před třemi lety, tak Visegrádská čtyřka a Česká republika v tom byly sami. Dnes nám dávají za pravdu i země na západ od nás a názor v rámci EU se postupně formuje,“ doplnil předseda ČSSD s tím, že nelegální migraci je třeba řešit mimo EU. „Způsob dohody, který jsme udělali s Tureckem, je potřeba zopakovat i na jižní hranici,“ míní.
To předseda ODS vystupování Andreje Babiše při jednáních po Evropě ostře zkritizoval. „Já vidím nekoordinovanou zahraniční politiku. Nemůže to ani jinak být, když nemáme plnohodnotného ministra zahraničí,“ kroutil hlavou Fiala a dodal, že to, co přibylo proti politice, kterou jsme tu viděli za minulé vlády, jsou různá bombastická prohlášení, která vydává premiér. „Jedno z nich je, že Česká republika má nějaký plán, jak vyřeší migrační krizi v celé Evropě. To je něco, co dva metry za naší hranicí nemůže už nikdo brát ani vážně,“ svěsil ruce Fiala.
Pokračoval s tím, že je ale velmi rád, že premiér nyní nechce žádné migranty přijímat a připomněl, že dřív Babiš hovořil zcela opačně. „Před několika lety to byl právě Andrej Babiš, kdo říkal, že tu máme osmnáct tisíc volných pracovních míst, že by sem ti migranti přijít mohli,“ zdůraznil s tím, že je moc rád, že se mezitím jeho vnímání posunulo rozumným směrem.
„Na druhé straně, pokud nám pan premiér bude vykládat, že on je hrdina, který zabrání kvótám, tak je to akorát matení veřejnosti,“ uvedl Fiala, podle kterého se diskuze v Evropě posunula a dnes pro povinné kvóty není prakticky nikdo. „Byl bych rád, kdyby Česká republika byla na straně rozumné koalice, která chce chránit hranice Evropy. V tom bude mít premiér naši podporu, ale ne pro nějaké bombastické plány, které jsou v zahraničí směšné,“ dodal. V návaznosti na to připomněl, že by byl také moc rád, kdyby premiér splnil svůj slib a pozval předsedy klíčových parlamentích stran a mohli se konečně bavit o české pozici v Evropě.
Hamáček se poté přihlásil o slovo, že zmiňovaná nekoordinovaná politka je akorát klišé. „Rozumím, že situace na Ministerstvu zahraničí není standardní, ale mě by zajímaly příklady, kdy Ministerstvo zahraničí pod mým vedením něco nesplnilo. Či selhalo v otázce migrace?“ ptal se s tím, že naopak synergie mezi Ministertvem vnitra a Ministerstvem zahraničí jsou podle něj velmi vysoké.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab