Přesčasy ve zdravotnictví: Válek rychle píše novelu novely. O tom problému se ví patnáct let, nechápou lékaři

14.10.2023 10:20 | Reportáž

„Problémem s lékařskými službami a přesčasy se nikdo nezabýval řadu let, žádná vláda neměla odvahu ho vyřešit. Nechceme se dál nechat vydírat. Tento problém lze vyřešit jen systémovými změnami a také tím, kdyby se službami v nemocnicích pomáhali praktičtí lékaři a specialisté,“ říkají zkušení lékaři napříč republikou. Lékařský odborový klub chce nyní také po vládě vyšší mzdy a zlepšení pracovních podmínek.

Přesčasy ve zdravotnictví: Válek rychle píše novelu novely. O tom problému se ví patnáct let, nechápou lékaři
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Čeští lékaři nyní požadují po vládě za svou náročnou práci vyšší mzdy a lepší pracovní podmínky

Ministerstvo zdravotnictví musí naléhavě řešit další nepříjemný problém. V situaci, kdy ještě stále nejsou dostupná některá běžná antibiotika, léky na střevní potíže a také jiné medikamenty, došla trpělivost tisícům lékařů, kteří v nemocnicích musí sloužit vyčerpávající, mnohahodinové směny, a tak se řada z nich rozhodla odmítat další navýšené přesčasy, o kterých rozhodla minulý měsíc vládnoucí pětikoalice. Lékaře v tom podpořily jak jejich odbory, tak i další různá profesní sdružení. 

Koaliční poslanci totiž v rámci nutných změn v zákoníku práce (ZP), abychom se přizpůsobili legislativě EU, zvýšili počet možných zákonných přesčasů ze 416 hodin na dvojnásobné množství, tedy na 832 hodin. Po tvrdé reakci lékařů, kteří takové množství přesčasových hodin odmítli a poukázali na fakt, že by došlo kvůli únavě k fatálním chybám v jejich práci, zničení jejich rodinného života a také k odlivu odborníků do zahraničí, začal ministr Válek ustupovat a slíbil zmíněnou novelu ZP, která byla schválena Parlamentem v polovině letošního září, opět upravit. To ale už lékařům nestačí a předložili ministrovi další požadavky.

„Problém s přesčasy lze řešit pouze vhodnými systémovými kroky vlády. O tomto problému se ví už minimálně 15 let, kdy vyšla vyhláška Evropské unie o pracovní době, ale žádná vláda nevytvořila potřebný systémový krok. I zdravotníci a lékaři jsou jen lidé a nelze je donekonečna vydírat. Ministři zdravotnictví mohli v minulých letech sáhnout k přeorganizování práce v nemocnicích, například změnou kompetencí pro zdravotní sestry, zavedením systému konzultantů, zvýšením počtu studentů na vysokých školách, kteří mají o studium lékařství zájem. A také se mohla zatraktivnit a zvýšit prestiž lékařského povolání zlepšením nedostatečného ohodnocení práce zdravotníků, dala se nadefinovat páteřní síť nemocnic a bylo by rovněž vhodné zvýšit i počet lůžek následné péče,“ řekl nám k problému s přesčasy například Martin Sojka, zkušený primář interního a geriatrického oddělení z Městské nemocnice v Ostravě.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Štěpán

Mgr. Nina Nováková byl položen dotaz

Regulace pyrotechniky

Dobrý den, já mám spíš dojem, že už je těch regulací až moc a taky, že řešíte malichernosti. Přeci ohňostroje nebývají každý den. Za to spousta lidí denně řeší, jak vyjít se svými příjmy. Proč se radši nevěnujete tomu? A ještě k té ochraně životního prostředí, netvrdím, že nemáme životní prostředí c...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Tato vláda , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseJirka Fimfárum , 14.10.2023 11:32:34
je tak úspěšná, že nás dostala na úroveň rozvojové země.

|  7 |  0

Další články z rubriky

Naruší Trump strategické spojenectví Ruska s Čínou? Aktivista Babáček o mocenských hrách

4:44 Naruší Trump strategické spojenectví Ruska s Čínou? Aktivista Babáček o mocenských hrách

„Ideálním rozhodnutím by bylo ukončení boje o světovou moc vytvořením demokratického OSN, kde by o p…