Přesčasy ve zdravotnictví: Válek rychle píše novelu novely. O tom problému se ví patnáct let, nechápou lékaři

14.10.2023 10:20 | Reportáž

„Problémem s lékařskými službami a přesčasy se nikdo nezabýval řadu let, žádná vláda neměla odvahu ho vyřešit. Nechceme se dál nechat vydírat. Tento problém lze vyřešit jen systémovými změnami a také tím, kdyby se službami v nemocnicích pomáhali praktičtí lékaři a specialisté,“ říkají zkušení lékaři napříč republikou. Lékařský odborový klub chce nyní také po vládě vyšší mzdy a zlepšení pracovních podmínek.

Přesčasy ve zdravotnictví: Válek rychle píše novelu novely. O tom problému se ví patnáct let, nechápou lékaři
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Čeští lékaři nyní požadují po vládě za svou náročnou práci vyšší mzdy a lepší pracovní podmínky

Ministerstvo zdravotnictví musí naléhavě řešit další nepříjemný problém. V situaci, kdy ještě stále nejsou dostupná některá běžná antibiotika, léky na střevní potíže a také jiné medikamenty, došla trpělivost tisícům lékařů, kteří v nemocnicích musí sloužit vyčerpávající, mnohahodinové směny, a tak se řada z nich rozhodla odmítat další navýšené přesčasy, o kterých rozhodla minulý měsíc vládnoucí pětikoalice. Lékaře v tom podpořily jak jejich odbory, tak i další různá profesní sdružení. 

Koaliční poslanci totiž v rámci nutných změn v zákoníku práce (ZP), abychom se přizpůsobili legislativě EU, zvýšili počet možných zákonných přesčasů ze 416 hodin na dvojnásobné množství, tedy na 832 hodin. Po tvrdé reakci lékařů, kteří takové množství přesčasových hodin odmítli a poukázali na fakt, že by došlo kvůli únavě k fatálním chybám v jejich práci, zničení jejich rodinného života a také k odlivu odborníků do zahraničí, začal ministr Válek ustupovat a slíbil zmíněnou novelu ZP, která byla schválena Parlamentem v polovině letošního září, opět upravit. To ale už lékařům nestačí a předložili ministrovi další požadavky.

„Problém s přesčasy lze řešit pouze vhodnými systémovými kroky vlády. O tomto problému se ví už minimálně 15 let, kdy vyšla vyhláška Evropské unie o pracovní době, ale žádná vláda nevytvořila potřebný systémový krok. I zdravotníci a lékaři jsou jen lidé a nelze je donekonečna vydírat. Ministři zdravotnictví mohli v minulých letech sáhnout k přeorganizování práce v nemocnicích, například změnou kompetencí pro zdravotní sestry, zavedením systému konzultantů, zvýšením počtu studentů na vysokých školách, kteří mají o studium lékařství zájem. A také se mohla zatraktivnit a zvýšit prestiž lékařského povolání zlepšením nedostatečného ohodnocení práce zdravotníků, dala se nadefinovat páteřní síť nemocnic a bylo by rovněž vhodné zvýšit i počet lůžek následné péče,“ řekl nám k problému s přesčasy například Martin Sojka, zkušený primář interního a geriatrického oddělení z Městské nemocnice v Ostravě.

Lékařské odbory: „Mít penzi jako baletky? To ne, přesčasy nám ale musí zhodnotit“

Za požadavky tisíců lékařů samozřejmě stojí zástupci jejich odborů, kteří v současné době jednají s ministrem zdravotnictví o zlepšení pracovních podmínek lékařů i zdravotníků. V době schvalování konsolidačního balíčku, tedy dalšího utahování opasků, budou mít ale zřejmě těžkou práci.

„My jsme celou dobu upozorňovali politiky na to, jak ten nepříznivý stav s přesčasy lékařů řešit i v rámci té evropské direktivy. Nicméně pětikoalice si to pak udělala po svém. Opravdu to nejde vymyslet tak, že když nevím, jak ten celkový problém vyřešit, tak změním zákoník práce. I když teď pan ministr zdravotnictví couvá a chce ty počty přesčasů vrátit na původní hodnotu, tak my už máme o tom úplně jinou představu, a to nejsou už jen názory mladých lékařů. Chtěli bychom zařadit do zákoníku práce také povinné benefity pro lékaře, jako jsou například nároky na lázně a podobně, a aby se to ohromné množství přesčasových hodin, které někteří lékaři odpracují, také promítlo při jejich odchodech do penze.  Samozřejmě netlačíme na to, aby lékaři chodili do důchodu v 35 letech jako baletky, ale aby se lékařům zhodnotily ty všechny jejich odpracované směny, jak to například funguje v některých severských zemích,“ informoval předseda celostátního Lékařského odborářského klubu Martin Engel.

 A ještě dodal: „Na stole nyní také leží zvýšení platů, na Slovensku má třeba zkušený lékař i 4 tisíce eur, u nás to bývá okolo 65 tisíc korun. Zatím je kolem těch našich požadavků klid, ale já se mám v těchto dnech ještě setkat s panem ministrem Válkem. Daedline, tedy konečné rozhodnutí by mělo padnout do konce listopadu, ať se ta krize s odmítáním přesčasů nějak vyřeší. Uvidíme, jak si s tím Ministerstvo zdravotnictví poradí.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Štěpán

Marek Ošťádal byl položen dotaz

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Podle mě je toto začátek jejího konce. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o uzavření míru nikdo nesnaží, aspoň na mě to tak půso...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Tato vláda , Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseJirka Fimfárum , 14.10.2023 11:32:34
je tak úspěšná, že nás dostala na úroveň rozvojové země.

|  7 |  0

Další články z rubriky

I komunisté se slitovali, Pavel ne. Prezident odmítl pustit důchodce

12:10 I komunisté se slitovali, Pavel ne. Prezident odmítl pustit důchodce

Gesto humanity, které by navázalo na předcházející prezidenty. Těmito slovy nabádal spolek Šalamoun …