Někteří však se svým přemýšlením zacházejí ještě dál a přemýšlejí i o levnějším bydlení či o půjčkách. Jde hned o deset procent rodin, jak vyplývá z projektu Život během pandemie. Ten průběžně sleduje ekonomické dopady spojené s bojem proti koronaviru.
Je logické, že nejvíce pak šetří ti, kteří kvůli současné krizi přišli o práci. Těch je podle průzkumu asi dvě stě tisíc. „Zatím platí některá dočasná opatření jako například moratorium na odklad splátek, to ale vyprší v říjnu, koncem roku ochrana nájemného, takže tyhle věci se scházejí a budou situaci zhoršovat. Do toho pravděpodobně bude v příštích měsících docházet k růstu nezaměstnanosti a více lidí se ocitne bez příjmu,“ varuje analytik společnosti Člověk v tísni David Borges s tím, že to nejhorší nás teprve čeká. Pět procent Čechů se však se zásadními finančními problémy potýká již nyní. Jde zejména o ty skupiny lidí, kteří měli finanční problémy již před pandemií a také o zaměstnance a podnikatele z přímo zasažených odvětví, jako je turistický ruch.
„Je zajímavé, že Češi zatím pesimističtí nejsou, není to pro nás úplně typické, že nepropadli depresi, že žijí pořád v očekávání, že to nejhorší máme za sebou, ale že důsledky nebudou tak zlé, jak ukazují makroekonomické scénáře,“ podotkl pro ČT24 ředitel služeb pro finanční sektor KPMG Česká republika Mojmír Hampl.