Čtvrteční Události, komentáře natáčel štáb České televize v brněnské vile Tugendhat, kde se před třiceti lety dělilo Československo. K tématu promluvili speciální hosté, včetně slovenského expremiéra Vladimíra Mečiara, který oznámil, že už rok po sametové revoluci, tedy v listopadu 1990, jasně věděl, že je Československo odsouzeno k zániku. Tehdy prý totiž federální vláda obešla zájmy slovenské národní vlády a to byl pro Mečiara jasný signál, že s federací je konec.
„Po tomto jednání jsme s (českým premiérem) Petrem Pithartem vyšli ven a já jsem mu oznámil, trochu dojatý, že Československá republika skončila. To ostatní budou už jen technikálie,“ konstatoval Mečiar před kamerami veřejnoprávní televize.
Naproti tomu Václav Klaus prý ještě v roce 1992 věřil, že se Československo podaří zachovat, ale už po prvních pár větách debat se slovenskou stranou pochopil, že Slovensko o zachování federace ani trochu nestojí.
„Já jsem byl přesvědčen, že se nějak dohodneme. Já jsem přeceňoval ten svůj šarm a věřil jsem, že on (Mečiar) nebude v těch svých vyjádřeních tak ostrý a že se nějak dohodneme. ... Ale já jsem více a více pochopil, že Slovensko prostě chce být prvně dějinách samostatným státem. ... Mě to jako člověka, který se narodil ve státě společném, netěšilo, ale pochopil jsem, že není šance to blokovat. Bránit se by znamenalo vytvořit nestabilitu a neklid,“ konstatoval Klaus.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: mp