Prezidentovu hodinovou kanonádu v přímém přenosu sledoval bývalý šéf veřejnoprávní televize. A toto nám pak řekl

31.07.2016 15:51 | Zprávy

MEDIÁLNÍ HODNOCENÍ V neděli před polednem prezident Miloš Zeman diskutoval s moderátorem Blesku v sedmém pokračování seriálu rozhovorů S prezidentem v Lánech. Největší část hodinového rozhovoru zabralo téma bezpečnosti a boje proti terorismu, na pořad ale přišly i Brexit, referendum o členství v Evropské unii i policejní reforma. O pořadu se pro ParlamentníListy.cz vyjádřil bývalý šéf slovenské veřejnoprávní televize a mediální analytik Radim Hreha.

Prezidentovu hodinovou kanonádu v přímém přenosu sledoval bývalý šéf veřejnoprávní televize. A toto nám pak řekl
Foto: Hans Štembera
Popisek: Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro Blesk ze zámku v Lánech

Podle Radima Hrehy se přístup Blesku lišil od veřejnoprávního mainstreamu a debata byla vedena víceméně nekonfliktně. „Z rozhovoru bylo zřejmé, že redakce Blesku není zasažena propagandistickou infekcí ,pravdoláskařů‘, jak je tomu ve veřejnoprávních médiích, a rozhovor byl víceméně pohodový. Tým Blesku evidentně nešel ,starému lišákovi‘ dostatečně po krku,“ uvedl Radim Hreha pro ParlamentníListy.cz.

Bylo to podle něj zřejmé zejména v otázce ohledně Zemanova výroku o možnosti referend, kdy se vyjádřil ve smyslu, že politici nejsou nadlidé, kteří by měli voličům upírat právo na referendum v zásadních otázkách fungování státu. Proti tomu moderátor citoval prezidentův údajný výrok z roku 1992, kdy měl říct, že polovina občanů disponuje podprůměrným intelektem. „Miloš Zeman to lehce vyvrátil, když věc otočil a řekl, že citoval Cyrila Höschla. Z mého pohledu to od moderátora nebylo profesionální, měl totiž vědět, o jaký výrok jde, anebo věc neměl vůbec otevírat. Takto nedokázal z tohoto materiálu nic vytěžit, neznal souvislosti a muselo mu stačit Zemanovo vysvětlení. To pro mne ale nebylo dost přesvědčivé. Na druhou stranu mě překvapil sám Miloš Zeman, když ke smeči nevyužil to, že moderátor zmiňoval Petra Koláře a jeho slova o tom, že si musíme zvyknout na život v nebezpečí. Překvapilo mě, že to prezident nechal tak, protože o Kolářovi jsou již známy různé aktivity o jeho spolupráci na vývozu demokracie do islámských zemí a financování různých tamních skupin. Podle WikiLeaks je Kolář odpovědný za současnou situaci a Miloš Zeman na to mohl upozornit,“ míní analytik Hreha.

Deportovat i fanatické imámy

V diskusi o migraci a terorismu Miloš Zeman uvedl, že musíme počítat s tím, že když do Evropy přijde více než milion uprchlíků, určité procento z nich budou tzv. džihádisté, a protože řada z nich jsou osamělí vlci, je třeba počítat s poměrně velkým počtem teroristických útoků. Prezident také doporučil deportovat ty, kteří azyl nezískají, ale i fanatické imámy, kteří v mešitách rozsévají nenávist. Pokud jde o prezidentův postoj k migraci a problematice terorismu, vidí Hreha posun v tom, že už Miloš Zeman nemluvil jen obecně, ale přesně specifikoval, co se musí udělat i v zemích, které dříve prosazovaly multikulturalismus. „Dnes je evidentní, že jedním z největších zdrojů ideologie džihádismu jsou různí kazatelé v mešitách placení ze Saúdské Arábie apod. Prezident jasně řekl, že cestou je zabezpečení hranic a budování bezpečnostních systémů. Je z toho jasné, že nijak nemění názory jen proto, že část intelektuálů tvrdí stále, jak máme i za cenu omezení vlastních práv dopřát práva uprchlíkům hlavně z islámských zemí,“ uvedl Radim Hreha.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Daniel

Jste pro zrušení senátu?

Mám dotaz k vaší kritice toho, jak senát pracuje. Myslíte, že je opravdu užitečný? A kdyby ANO získalo v senátu i ve sněmovně většinu, zrušili byste senát?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Šílenost, nevím, kde se to bere.“ Vlivný odéesák Jurečko vystoupil proti cenám v Česku

4:44 „Šílenost, nevím, kde se to bere.“ Vlivný odéesák Jurečko vystoupil proti cenám v Česku

Co koupil v Itálii za pět eur, ho v Česku stálo 750 Kč. Podnikatel, místopředseda regionálního sdruž…