Prezidentské volby v Rakousku, referendum v Itálii. Evropskou unii čeká o víkendu křest ohněm

02.12.2016 22:55 | Zprávy

Europoslanci Kateřina Konečná (KSČM) a Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) v pátečních Událostech, komentářích ČT debatovali o tom, co Evropskou unii čeká po tomto takřka osudovém víkendu. Nejenže si Rakušané znovu zvolí prezidenta, přičemž může vyhrát hlasitý kritik Bruselu Norbert Hofer, ale Italové v neděli půjdou k referendu, které může zasadit osudovou ránu eurozóně.

Prezidentské volby v Rakousku, referendum v Itálii. Evropskou unii čeká o víkendu křest ohněm
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vlajka Evropské unie

Rakušané si zopakují druhé kolo prezidentských voleb. Napoprvé sice vyhrál kandidát Zelených Alexander Van der Bellen, ale výsledky květnové volby zrušil ústavní soud a nařídil opakování voleb. To se odehraje tuto neděli a šance obou kandidátů na vítězství jsou znovu vyrovnané, stejně jako v květnu. Proti Bellenovi stojí Norbert Hofer, jenž tvrdě kritizuje Evropskou unii a doufá, že mu do prezidentského úřadu pomůže „efekt Trump“.

Italové v nedělním referendu rozhodnou o tom, zda současnému premiérovi Matteo Renzimu dovolí uskutečnit zásadní ústavní reformy, které by notně omezily moc tamního Senátu. Pakliže to občané premiérovi nedovolí, Renzi hrozí, že rezignuje na svou funkci, protože za stávajících poměrů nemá šanci prosadit reformy, které podle jeho názoru Itálie nutně potřebuje. Průzkumy naznačují, že voliči Renzimu smetou reformu ze stolu.  

„Volební víkend, který máme před sebou, bude velmi těsný. A ať už to dopadne jakkoli, tak to vždy bude důsledek toho, co se děje. Že se evropští politici dostatečně nevypořádali ani s brexitem, ani s uprchlickou krizí,“ poznamenala Konečná. Lidé toho prý začínají mít plné zuby a jejich nespokojenost se projevuje stále víc. „Občané se přestali bát,“ je přesvědčena komunistka. Otázkou tedy není jen to, jak to dopadne v Itálii a v Rakousku, ale kde dojde k příštímu zásadnímu hlasování, které zatřese Evropskou unií.

Zdechovský nabídl trochu jiný pohled. „Já jsem v Itálii studoval a vím, jak jsou Italové citliví na jakékoli reformy. Myslím si, že v Itálii to nebude jen o evropských elitách, ale i o národních elitách. A v Rakousku panují významné protimigrační nálady, na které rakouští politici nedokázali dostatečně zareagovat,“ uvedl k tématu Zdechovský.

Hosté se shodli na tom, že v EU se některé věci musí změnit, ale podle Zdechovského půjde o domácí témata, protože italská ekonomika má hluboké problémy a lidé to cítí.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Budoucnost

Dobrý den, reaguji na váš dotaz ve vašem článku, kde se ptáte, jak vidíme naši budoucnost. Upřímně, já moc růžově ne. Zajímalo by mě, co proto, aby byla růžová navrhujete ta vaše strana? Upřímně moc nevím, co jste vůbec zač. Jen vím, že jste proti green dealu a migraci. Děkuji Zamlíková

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zelenskyj přešel do slovenštiny. Spor s Ficem se vyostřuje

14:30 Zelenskyj přešel do slovenštiny. Spor s Ficem se vyostřuje

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj napsal na Slovensko ostrý dopis. Varoval Slováky, že rozhod…