Přijdou do Sněmovny a pak... Jiří Čunek besedoval na Valašsku. A místním otevřeně řekl, co se děje v Parlamentu

14.09.2018 17:17 | Zprávy

REPORTÁŽ „Vřískají na sebe od pultu!“, „Přijdou do Sněmovny, rok se z toho léčí, pak nějak spolupracují, většinou odtažitě. A rok před dalšími volbami se začnou řezat.“ V Poslanecké sněmovně je to jen hra. To Senát je lepší, i když: „My chlapi v Senátu říkáme, že pro ženy by to mělo být do čtyřiceti let a pro muže od čtyřiceti let. Ale to se nám nepodaří prosadit.“ Senátor a hejtman Zlínského kraje popisoval na besedě v Bystřici pod Hostýnem, kde byl hostem senátorky Šárky Jelínkové, jak to chodí v politice. Konstatoval i to, že by podle něj měl být každý hejtman i senátorem, protože by dobře využil zkušeností. Řeč přišla i na jeho Valašsko.

Přijdou do Sněmovny a pak... Jiří Čunek besedoval na Valašsku. A místním otevřeně řekl, co se děje v Parlamentu
Foto: Daniela Černá
Popisek: Senátor Jiří Čunek

Potlesk sklidil Jiří Čunek hned při příchodu. Besedu uvedla senátorka Šárka Jelínková, která z Bystřice pod Hostýnem pochází, a první její dotaz směřoval na vývoj ve fungování Senátu. Jiří Čunek je senátorem 12 let. „Senát má zajímavou atmosféru, to už Šárka také zjistila. Je ale lépe, když člověk zná i jiné prostředí, aby mohl srovnávat. Když jsem byl ministrem, sedával jsem v Poslanecké sněmovně. Tam je to tak, že ti lidé, zvlášť když se blíží volby, neustále mezi sebou bojují,“ zmínil Čunek. „Daleko jednodušší je nadávat a něco kritizovat než něco dokázat. Všimněte si, že před volbami padají všeobecné sliby, ale většinou se strany vyžívají v tom, že slibují obecně lepší zítřky a zároveň kritizují vše, co bylo. Tím se nastaví atmosféra. Ti lidé se dostanou do Sněmovny, a předtím si okopou kotníky, jsou zatrpklí, naštvaní, pak se z toho chvíli léčí a zjistí, že je všechno hra. Vřískají na sebe od pultu, ne věcně, ale někdy i úplně nesmyslně a nejde o věc.“ Čunek popisoval, že právě tohle zažíval ve Sněmovně. Přitom někteří poslanci se chovají jinak, když hovoří před kamerami, a jinak v běžné konverzaci. „Přijdou do Sněmovny, rok se z toho léčí, pak nějak spolupracují, většinou odtažitě. A rok před dalšími volbami se začnou řezat.“

Výhodou Senátu je podle něj to, že každý senátor má svůj obvod, takže se politici vlastně v bitvě o senátní post nepotkávají. Lidé přijdou do celostátní politiky a nemají vůči sobě žádnou agresi. „Už ta tvorba v sobě nese něco pozitivního. Lidé nejsou na sebe naštvaní a jsou ochotní komunikovat,“ vysvětlil. Právě tohle pak vytváří dobré vztahy v Senátu. I když jednu výhradu by měl: „My chlapi v Senátu říkáme, že pro ženy by to mělo být do čtyřiceti let a pro muže od čtyřiceti let. Ale to se nám nepodaří prosadit,“ posteskl si se smíchem Čunek.

Problematika je společná, ať Senát tvoří hejtmani

Senátorka Jelínková se pak ptala na to, jak se slučují jednotlivé pozice v politice. „Hejtman v drtivé většině vůbec nezasahuje do tvorby zákonů, což je podstata práce senátorů a poslanců. Kraj má ale zákonodárnou iniciativu, takže i hejtman může vyvinout iniciativu, udělat to, že se dohodne s odborníky, řekne, že dává změnu zákona a krajské zastupitelstvo odsouhlasí, že to pošlou vládě, aby změnu zákona udělala,“ popisoval Čunek. „Byl jsem starostou, pak senátorem; myslím, že tak třetina senátorů jsou i starosty, pak jsem byl ve vládě, přestal jsem být starostou, senátorem jsem zůstal. Mám velkou zkušenost,“ dodal s tím, že se vše prolíná, a když se člověk delší dobu zabývá nějakou prací, pak ví, jak si s čím poradit. „U senátora a hejtmana se prolínají činnosti. Dokonce zcela vážně říkám, a abstrahuji od toho, že bych to měl být já… Senáty jsou ve světě tvořeny různým způsobem, někde jsou dokonce lidi nominováni z titulu jiné funkce. Dokážu si představit, že by hejtman měl být i senátorem,“ popisoval Čunek s tím, že hejtmani znají dopady špatných zákonů.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Vláda České republiky byl položen dotaz

Peníze

Kam se podēly peníze z DPH? To není naivní dotaz,se zdražováním roste i DPH,lidem se nepřidává,firmy se nedotuji ,musí skončit,nebo utéct,tak kde jsou ty peníze?????

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ukrajině stop, ruskému plynu ano. „Novému Orbánovi“ z Rakouska EU neunikne, dál sílí

9:41 Ukrajině stop, ruskému plynu ano. „Novému Orbánovi“ z Rakouska EU neunikne, dál sílí

Pokud se šéf Svobodné strany Rakouska Herbert Kickl stane kancléřem, establishment Evropské unie se …