„Každý z pracovníků na veřejných zakázkách má v jednu chvíli na stole přibližně 10-12 správních řízení nebo podnětů, které řeší aktivně, a v dalších cca 6-10 případech poskytuje součinnost v rámci druhostupňového řízení. Délka prošetření se samozřejmě liší podle náročnosti případu. Vždy se však musíte seznámit s kompletní dokumentací k zakázce v řádu někdy stovek nebo tisíců stran,“ říká k situaci na úřadě Rafaj. To vše prý vyžaduje čas a jedno správní řízení tedy trvá zpravidla několik měsíců.
Lhůty jsou dlouhé
Server iHNed.cz uvádí příklad, kdy advokát Petr Svoboda posílal na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže své podezření na manipulaci tendru Ministerstva dopravy, které hledalo nového dodavatele kontrolních nálepek STK a emise na motorová vozidla. Jenže úředníci se prý začali tendrem zabývat ve správním řízení až téměř po roce. Servisní organizace Ministerstva dopravy mezitím uzavřela smlouvu s vítězem. Kontrakt už tedy nikdo nezruší a může padnout už jen pokuta. To je podle advokáta jen těžko obhajitelné.
Petr Rafaj však své lidi brání. V odpovědi pro čtenáře předseda Úřadu na ochranu hospodářské soutěže uvedl, že "obdrží ročně téměř tři tisíce podnětů k prověření zakázek. Pracovníci jsou zahlceni a často nestíhají. Při tomto počtu podnětů je zřejmé, že trvá několik týdnů či měsíců, než se na podnět dostane řada. Prioritu mají navíc správní řízení“.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: dkr