Paní Martina Bednářová stanula před soudem. Státní zástupce navrhoval osmiměsíční podmínku a také pětiletý zákaz pedagogické, výchovné či jiné práce s dětmi. Soud ji však dnes prvoinstančně osvobodil, soudkyně řekla, že „za názor paní obžalovaná být souzena nemůže a nebude“.
Podle soudkyně není skutek učitelky trestným činem. Bednářová vinu odmítá a hájí se mimo jiné tím, že její výroky při výuce na pražské základní škole zazněly na hodině mediální gramotnosti a že téma zvolila v souladu s pokynem Ministerstva školství. Média podle ní o situaci na Ukrajině lhala.
Státní zástupce pro Bednářovou navrhoval osmiměsíční podmínku a také pětiletý zákaz pedagogické, výchovné či jiné práce s dětmi, což by v případě Bednářové bylo v podstatě likvidační.
„Za názor paní obžalovaná být souzena nemůže a nebude,“ konstatovala soudkyně Klára Jantošová z Obvodního soudu pro Prahu 6. Připomněla, že učitelka už byla za své selhání postižena jinými prostředky než trestním právem – škola jí dala výpověď.
Osvobozená učitelka Bednářová uvedla, že pocity má z celé situace smíšené: „Na jedné straně je samozřejmě v pořádku, že jsem ten soudní spor vyhrála. Další věc je, že nešlo o názory, já jsem opravdu těm dětem předestřela fakta a ta fakta jsem řádně zdokumentovala, podepřela, zargumentovala, a to jsem si s sebou přinesla k soudu.
A i kdyby šlo o názory, tak postavit někoho k soudu za to, že má odlišný názor, to je naprosto alarmující a nemůžu uvěřit tomu, kam jsme se jako společnost dostali,“ uvedla Bednářová.
„Pořád ve mně zůstává pachuť politické špíny, jsem z toho úplně konsternovaná, protože opravdu nemohu pochopit, že se ten můj případ ocitl před soudem,“ dodala.
Čekala Bednářová takové prvoinstanční rozhodnutí soudu? „Nahlodávalo mě to, i když nejsem pesimista, říkala jsem si ale, že přece není možné, abych za hodinu slohové výuky skončila u soudu a s rozsudkem se zákazem pedagogické činnosti. I když opravdu tyto politické procesy v současnosti probíhají u nás jako na objednávku, tak jsem se stejně zdráhala uvěřit, že by se něco takového mohlo u nás stát nebo že by to mohlo pokračovat, přece to musí někde skončit, tyhle politické věci, stíhání za názor, za historickou debatu se někde musí stopnout,“ pokračovala Bednářová. Proti rozhodnutí soudu se státní zástupce hodlá odvolat.
Soud rozhodl před několika hodinami, po osvobození se Bednářové nikdo z kolegů ani z jejích žáků neozval a neomluvil za osočování, které v uplynulém roce zažívala. „Samozřejmě se mi nikdo neomluvil, lidé, kteří mě osočili, asi nebudou s tímto rozsudkem ztotožněni, nebudou spokojeni,“ uvedla a jedním dechem dodala, že obrovská podpora přišla od lidí. „Ozvala se mi tak strašná spousta lidí, telefonáty, esemesky, strašná spousta lidí, kteří fandili a stejně jako já nemohli uvěřit, co se tu děje. Jsou opravdu šťastní a spokojení, že konečně došlo k nějakému posunu,“ řekla.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: nab