Komentátor týdeníku The Economist Edward Lucas už před lety předpověděl, že vztahy mezi Západem a Moskvou se budou prudce zhoršovat, a zaujal ostře kritický postoj k Vladimiru Putinovi.
Situace na ukrajinském Krymu podle Lucase není začátkem studené války, protože ta už nastala dříve. „Rozhodně bych neřekl, že je začátkem. Nová studená válka už nějakou dobu probíhá. A situace se neustále zhoršuje, především od války v Gruzii v roce 2008,“ uvedl Lucas.
Komentátor týdeníku The Economist vyjádřil názor, že to, co se nyní odehrává, je jen stupňováním studené války. „To, co se nyní děje na Ukrajině, je další eskalace. Víme z posledních zpráv, že vojáci v uniformách bez označení obkličují a okupují ukrajinské základny. Domnívám se, že Rusko bude dále pokračovat v eskalaci na Krymu, protože zatím nevidí žádnou skutečnou reakci okolního světa,“ uvedl.
Chce Moskva rozdělení Ukrajiny?
Jaké jsou motivace Ruska a čeho chce dosáhnout? Má snad zájem na občanské válce a rozdělení Ukrajiny? „Podle mého názoru chce hlavně docílit toho, aby Ukrajina nebyla úspěšně se rozvíjejícím státem s orientací na Západ. Nepřeje si, aby se stala politicky a ekonomicky úspěšným modelem. Krym je pro něj nejsnadnější terč, protože je tam velká část prorusky orientované populace a už tam existovaly ruské vojenské základny. Zároveň může usilovat o ovládnutí ruskojazyčných oblastí na jihu a východě republiky,“ říká Lucas s tím, že Moskvě nejde pouze o ruskojazyčnou menšinu, ale také o průmysl ve východoukrajinských městech.
Pro server Aktuálně.cz Edward Lucas rovněž uvedl, že „jsme svědky nejhorší bezpečnostní krize v Evropě od války v Jugoslávii v devadesátých letech. Obávám se, že to může být dokonce ještě horší, než byla válka v Jugoslávii.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: dkr