Němečtí konzervativci z řad CDU/CSU a sociální demokraté (SPD) vyjednávají o příští vládě. Nejčtenější německý deník Bild tvrdí, že dostal možnost nahlédnout do několika dokumentů, které naznačují, jak jednání o příští vládě probíhají.
Mimo jiné se prý ukazuje, že se strany nemohou shodnout na tom, jak řešit otázky spojené s imigrací. „Závěrečný dokument pracovní skupiny zaznamenal v otázce migrace pouze minimální shodu – po prudkých hádkách mezi vyjednavači,“ napsal k tomu deník Bild. „CDU/CSU a SPD se nedokázaly shodnout v řadě věcí! Jakékoli kontroverzní záležitosti, které se nepodařilo vyřešit nyní a které nevyřeší ani další vyjednávání, nakonec skončí na stole stranických lídrů CDU/CSU a SPD.“
Má Andrej Babiš vaši důvěru? (Ptáme se od 25.3.2025)Anketa
Strany se také shodly, že speciální fond ve výši 500 miliard eur má být použit především na dopravní infrastrukturu (zejména tunely a mosty). Část z těchto peněz má jít i do modernizace železniční sítě.
CDU/CSU a SPD se dohodly také na tom, že sníží částku potřebnou k získání řidičského průkazu, což deník Bild označil za pozitivní zprávu pro nejmladší voliče. Na druhé straně se nemohou shodnout na tom, zda prosadí rychlostní limity na všech německých dálnicích. CDU/CSU je proti, němečtí sociální demokraté si umějí představit rychlostní strop na 130 kilometrech za hodinu.
Pokud jde o obranu, budoucí koalice chce podle deníku Bild klást důraz na bezpilotní systémy, satelitní systémy, umělou inteligenci, elektronický boj, kybernetické a hypersonické systémy. Kromě toho se má rozšířit obranyschopnost ve vesmíru a v prvním roce vlády má být předložena národní vesmírná strategie.
Podle CDU/CSU a sociálních demokratů se má navíc z Německa stát klíčová evropská země NATO a chtějí zvýšit operační připravenost německých sil. V dokumentu, který má deník Bild k dispozici, se hovoří o „mnohem robustnější německé obranné a zahraniční politice. Rusko je popisováno jako „největší a nejpřímější hrozba“ a Čína jako systémový rival. Tvůrci zahraniční a bezpečnostní politiky se také výslovně zavazují ke spojenectví s USA. „Vztahy s USA mají i nadále prvořadý význam,“ stojí v dokumentu, s nímž pracuje deník Bild.
Pokud jde o Ukrajinu, koaliční strany počítají, že budou napadené zemi nadále poskytovat materiální, politickou i jinou potřebnou pomoc tak, aby zůstala suverénním státem. Totéž prý platí o Izraeli.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák