Proč zvou Hejmu do ČT? Patří ke Xaverovi a do Parlamentních listů! Vyjádřil se i Ivan Pilip

27.06.2020 12:16 | Zprávy

Česká televize přizvala do ČT24 mj. publicistu a skladatele Ondřeje Hejmu, k tématu o cenzuře filmů a seriálů, které jsou kritizovány za rasové stereotypy. Redaktor časopisu Respekt Marek Švehla se následně rozpálil. Hejma podle něj stejně nikoho nezajímá a televize měla zabránit, aby se při debatě navážel do dalšího hosta, kterým byla aktivistka Johanna Nejedlová. Ze strany bývalého ministra financí Ivana Pilipa pak přišla zajímavá reakce. 

Proč zvou Hejmu do ČT? Patří ke Xaverovi a do Parlamentních listů! Vyjádřil se i Ivan Pilip
Foto: Screen: ČT24
Popisek: Aktivistka ze sdružení Konsent Johanna Nejedlová a publicista a hudebník Ondřej Hejma.

Z internetu mizí filmy a seriály, ve kterých někdo spatřuje rasistické motivy; jde především o reakci na současné protesty proti rasismu. Z nabídky mizí třeba i filmová klasika Jih proti Severu z roku 1939, který společnost HBO dočasně stáhla.

„Když vidím, že tohle zakazuje Amerika sama sobě... děsím se. Je to šílenství, sebevražda, perverze,“ řekl v pořadu Události, komentáře na ČT24 producent a skladatel Ondřej Hejma.

Odmítá spekulace, že by snímky jako je Jih proti Severu, který rasismus připomíná, podněcovaly další lidi k tomu, aby rasisticky smýšleli. „Kdo nedovede abstrahovat od toho filmu a uvědomit si, že byl natočen v roce 1939, kdy byla estetika úplně jiná a výklad historie úplně jiný... Vracet čas prostě nejde,“ zdůraznil.

Naopak aktivistka ze sdružení Konsent Johanna Nejedlová, jež byla druhým hostem, je přesvědčena, že filmy by rozhodně neměly na internetu zůstávat v nezměněné podobě. České společnosti podle ní chybí znalost kontextu a nemá dostatek informací o tom, co se v USA dělo: „Že třeba v roce 1967, kdy u nás probíhalo Pražské jaro...“ nedořekla aktivistka svou větu. – „To snad ne!“ začal se jejím slovům smát Hejma. – „... se teprve umožnilo černochům brát si bělochy, což je kontext, který dnes chybí a je třeba dovysvětlovat, abychom ty věci chápali správně,“ dořekla Nejedlová svou větu. Hejma se stále nevěřícně smál.

„Já si tu dobu pamatuji velice dobře a na vlastní kůži. Nepotřebuji, aby mi někdo radil, co si mám myslet, co je správně, a co ne,“ reagoval jasně a stručně Hejma na slova aktivistky.

Jejich debatu zpětně zhodnotil na svém twitteru redaktor Respektu Marek Švehla. „Pokud má ČT24 pocit, že Ondřej Hejma někoho zajímá, tak ať ho třeba – nevím – jednou ročně pozve. Mohla by ale příště zařídit, aby se nenavážel do svých hostů (do Johanny Nejedlové). Ta trapnost se dala těžko vydržet,“ napsal ve svém tweetu Švehla.

Exministr Ivan Pilip pak v následné diskusi rychle připomněl, do jakých médií Hejma skutečně patří: „Já myslím, že Ondřej Hejma patří do Parlamentních listů a ke Xaverovi – a tam ho zvou rádi a dostatečně často,“ pravil Pilip.

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Tomio Okamura byl položen dotaz

Ukrajinci

Myslíte, že se vůbec někdy Ukrajinci, co sem za poslední dva roky přišli na Ukrajinu vrátí? I kdyby skončila válka, já mám dojem, že tu už zůstanou na trvalo. Zabýváte se v SPD nějak tím, co by se stalo, kdyby tu zůstali?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Ale to tenkrát nebyla ministryní Černochová...“ Kotrba nad armádní novinkou pro děti

4:41 „Ale to tenkrát nebyla ministryní Černochová...“ Kotrba nad armádní novinkou pro děti

Komentář Štěpána Kotrby k dnešním náborovým akcím armády mezi dětmi, které podle něj připomínají dor…