Globální firmy varují, že tržby nebudou takové, jaké čekaly, a že očekávané zisky mnohdy nahradí nečekané ztráty. Už nyní poukazují na prudký propad tržeb v Číně. Ta přitom u velkých firem často tvoří klíčový trh.
„Globální ekonomika měla zaděláno na problém a čekalo se na spouštěč větších problémů. Jako akcelerátor posloužil koronavirus, žádná populární černá labuť. Problémy německého průmyslu a exportu jsme viděli už koncem loňského roku, což nelze svalovat na zhoubnou nákazu,“ dodává Pikora.
Nadnárodní instituce až nyní prudce snižují očekávaný růst planety. Mluví prý o hrozbě recese a varují před růstem nezaměstnanosti. „Rizika recese jsou zjevná snad všem. Americký prezident Donald Trump proto přichází s myšlenkou snížení daní. Zároveň chce pomáhat postiženým firmám, aby nebankrotovaly a nepropouštěly,“ přibližuje ekonom. Ovšem podle něj však je nejisté, zda to je dobře. Než začnou podobné kroky účinkovat, bude pro mnohé firmy už pozdě, protože potřebují peníze ihned.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: nab