Vláda Andreje Babiše (ANO) schválila protiepidemický systém známý pod zkratkou PES, ale po pár týdnech už podle něj vlastně nepostupuje, protože Česko setrvává ve třetím stupni tohoto systému z pěti, i když by se podle kritérií schválených samotnou vládou měla republika přesunout do stupně čtvrtého.
Podle exministra zdravotnictví za hnutí ANO a epidemiologa Romana Prymuly však není problém v systému PES, nýbrž v lidech. Občané zkrátka a dobře nechodí na testy, protože se bojí, aby neskončili v karanténě a nepřišli o podstatnou část příjmů. Na nemocenské budou mít nárok jen na 60 procent mzdy.
„Můžete nakrásně udělat super opatření, můžete super trasovat, ale v trasování je největší problém, že máme minimum kontaktů. I v době, kdy byl život mnohem omezenější, bylo víc kontaktů, než je teď. Nikdo nechce hlásit své příbuzné, lidi z práce, aby neměli problém,“ uvedl k tomu Prymula.
„My sice máme nějaká restriktivní opatření, ale nárůst kontaktů a všeho je enormní. Lidé často dělají, jako kdyby se do hospody neměli už nikdy dostat. Takže tam všichni naběhnou,“ posteskl si.
Exministr se také obává, že lidé se z ekonomických důvodů nepohrnou ani na plošné testování antigenními testy, které vláda plánuje, protože by opět mohli skončit v karanténě a přijít o peníze.
Prý také chápe, že už jsou lidé z různých opatření unavení, ale připomíná, že unavení jsou nejen Češi, ale např. také Němci, jenže ti přijatá opatření dodržují. „Tam ani o prázdninách neexistovalo, že by člověk přišel na benzinovou pumpu bez roušky,“ podotkl expert.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
koronavirus
Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.
Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.
autor: mp