Nejmocnějšího muže světa charakterizuje dle Forbesu neuvěřitelný rozsah vlivu, který se mu povedlo rozšířit takřka do každičkého místa na zeměkouli. „Daří se mu získávat to, co chce – ať už doma, nebo v zahraničí,“ vyzdvihuje magazín a zmiňuje Sýrii či americké prezidentské volby, z jejichž ovlivňování jsou podezříváni ruští hackeři.
Na druhém místě došlo k výměně – dosavadního amerického prezidenta Baracka Obamu na něm nahradil nastupující vůdce USA Donald Trump. Barack Obama se letos nevešel ani do první desítky, zaznamenal obrovský propad žebříčkem, který se zastavil na 48. místě.
Třetí místo obsadila německá kancléřka Angela Merkelová, která si oproti loňsku pohoršila o jednu příčku. Forbes zdůrazňuje, že ji mnozí tváří v tvář celosvětovému vzestupu radikální populistické pravice považují za pilíř západního liberalismu. Čtvrtou příčku drží čínský prezident Si Ťin-pching, hned za ním se umístila hlava katolické církve papež František. Do první desítky se letos vešel také zakladatel Facebooku Marc Zuckerberg, Česko zastoupeno není.
Při sestavování žebříčku bere magazín na zřetel čtyři kritéria. Nejprve zkoumá, jestli kandidátův vliv zahrnuje dostatečně široké množství lidí, poté vyhodnocuje finanční zdroje lidí, přičemž v případě hlav států se bere v úvahu HDP, u firemních ředitelů jsou poměřovány ukazatele, jako je majetek společnosti a výnosy. Třetím kritériem, které kandidáti musí splňovat, je vliv ve vícero sférách. Poslední a neméně důležitou podmínkou pro zařazení do žebříčku je aktivní využívání moci.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: luš