Potom, co ruská armáda obsadila ukrajinský poloostrov Krym, uvalil Západ na nejrozlehlejší zemi světa sankce. Ty trvají už šest let a ruský prezident Vladimir Putin se tváří, že jeho zemi nepřekáží. Ukazuje se však, že sankce jsou předevšém porušovány. S patřičným úplatkem odevzdaným na správná místa člověk může koupit ledacos.
„Stále se dováží, ale jinudy. Třeba vnitrozemské Bělorusko se stalo dovozcem mořských ryb,“ uvedl pro Český rozhlas na konto obcházení sankcí analytik mezinárodních vztahů a bývalý český generální konzul v Petrohradu Vladimír Votápek.
Prezident Putin prý tak vlastně může být spokojen, protože kola ekonomiky se točí dál, byť je třeba je promazat úplatky, ale zároveň už 6 let lidem ukazuje, že umí reagovat na západní sankce.
Jak se zboží do Ruska dostane? Snadno. V přebalu potravin, které dovážet lze. Nebo se zatají skutečná země původu. Francouzské sýry se tak oficiálně nedováží z Francie, ale z Běloruska. Rusové si francouzské sýry mohou dovolit přesto, že tamní průměrná mzda je asi 16 tisíc korun. V Česku je to asi 34 tisíc.
Mnohem větší ranou pro ruskou ekonomiku jsou prý ceny ropy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: mp