Ruský prezident Vladimir Putin ohlásil ve středu ráno mobilizaci až 300 tisíc rezervistů a zároveň opět pohrozil použitím jaderných zbraní. Podle Lubomíra Zaorálka se nesmí Putinovy hrozby brát na lehkou váhu.
„Nemůžeme to brát na lehkou váhu. Už se nám jednou stalo, že jsme nebrali stoprocentně vážně hrozbu invaze na Ukrajinu. Ještě před půl rokem celá řada odborníků tvrdila, že ta invaze není realistická a potom jsme se divili. Tuto chybu bychom neměli opakovat,“ uvedl Zaorálek v rozhovoru pro Český rozhlas.
Poslanec Pavel Žáček je dle svých slov přesvědčen, že jde pouze o verbální zastrašování. „Putin ani jeho generálové nikdy neuvedli své jaderné síly do stavu pohotovosti ani po začátku války, ani dnes,“ reagoval Žáček.
„Je to jeho politický argument samozřejmě zčásti mířený za hranice, ale zejména do nejistého domácího prostředí. Podívejme se, jaká je bezprostřední reakce aspoň v některých částech Ruska na tzv. částečnou mobilizaci. Na stranu druhou Západ na rozdíl od začátku války byl schopen reagovat. Zejména jaderné mocnosti jsou schopny vlastními kanály odstrašit ruského diktátora od jejich možného použití, a to včetně nukleárních taktických zbraní,“ řekl Žáček, že Putin jaderný arzenál nepoužije, protože si je vědom, jaká by přišla odpověď.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: jma
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.