Vedení ÚSTR se proti tomu ostře ohradilo a zjišťuje, zda má pozastavení právní oporu. Podle serveru Aktuálně.cz ústav mohl díky členství čerpat evropské peníze a nyní neví, zda o tuto možnost nepřijde.
Člen Rady ÚSTR Michal Uhl krok platformy ihned označil za nehorázný. „To nás vylučují za to, že pánové (Petr) Pithart a (Vilém) Prečan byli v KSČ? To je výsměch československým dějinám," uvedl Uhl na facebookovém profilu. Vyčetl rovněž, že platforma neměla zájem o diskusi.
Dokazování je těžké
Předsedkyně rady ÚSTR Emilie Benešová tento týden v České televizi uvedla, že ústav nemá žádné informace, že by zaměstnával bývalé komunisty. Dodala zároveň, že neexistují zákonné prostředky, jak vyvrátit možnou komunistickou minulost pracovníků.
Činnost ÚSTR, který má nestranně zkoumat dobu nesvobody, provázejí dlouhodobé pře politiků i pnutí uvnitř instituce. Loni nejvíc rozvířilo hladinu odvolání ředitele Daniela Hermana, jehož Rada ÚSTR následně bez soutěže nahradila na přechodnou dobu Pavlou Foglovou. Právě jmenování Foglové loni platforma kritizovala.
ÚSTR je zakládajícím členem platformy, která je sdružením několika desítek institucí z různých zemí, zabývá se koordinací studia a vyrovnáváním se s totalitní minulostí. Platforma vznikla v roce 2011.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: adr, čtk