Rádio Svobodná Evropa má výročí. Již deset let vysílá z pražského Hagiboru

11.05.2019 7:14 | Zprávy

Před deseti lety, 12. května 2009, bylo na pražském Hagiboru slavnostně otevřeno nové sídlo Rádia Svobodná Evropa. Rozhlasová stanice se do něj přestěhovala z budovy někdejšího Federálního shromáždění v centru města, kde sídlila od poloviny devadesátých let.

Rádio Svobodná Evropa má výročí. Již deset let vysílá z pražského Hagiboru
Foto: Hans Štembera
Popisek: Nápis před budovou radia Svobodná Evropa

Vysílání Svobodné Evropy bylo pro obyvatele komunistického Československa jedním z mála zdrojů nezávislých informací o dění ve světě. Šest let po pádu komunismu ve střední a východní Evropě se rádio díky iniciativě tehdejšího českého prezidenta Václava Havla přestěhovalo z Mnichova do Prahy.

Po teroristických útocích na New York a Washington v září 2001 byla v okolí pražského sídla Svobodné Evropy posílena bezpečnostní opatření, což zkomplikovalo dopravu v centru města. Budova někdejšího federálního parlamentu navíc nebyla pro každodenní provoz rádia zrovna ideální, takže se objevila myšlenka na jeho přestěhování. Novou rozhlasovou budovu ve Strašnicích navrhl architekt Jakub Cigler. Kvůli riziku terorismu je areál přísně střežen a vybaven řadou bezpečnostních prvků. Rádio má budovu pronajatou na 15 let s možností prodloužení smlouvy.

Svobodná Evropa a její sesterské Rádio Svoboda (RFE/RL) se opírá o svou síť místních reportérů a vysílá z Prahy v 25 jazycích do 20 států, v nichž je omezována svoboda tisku nebo média nejsou dostatečně rozvinuta. Na rozdíl od doby před rokem 1989 se už nezaměřuje na země střední Evropy, ale na státy jako jsou Afghánistán, Írán, Pákistán či Rusko.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pas, čtk

Mgr. Jana Pastuchová byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit práci seniorům?

Pravda je, že doba jde dopředu a lidé ve starším věku se mají problém ,,jít s dobou". Ale podle mě to bude problém i do budoucna, třeba pro dnešní 30. Za 30 let mohou řešit stejný problém jako senioři dnes, protože i když jsou třeba technologicky zdatnější než dnešní starší generace, tak za těch 30 ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nehorázné. Co se skrývá za poslední peticí za vyšší poplatky pro ČT

9:41 Nehorázné. Co se skrývá za poslední peticí za vyšší poplatky pro ČT

Na poplach bije více než šest desítek významných institucí, které vyděsilo, že by se do konce roku n…