Vysílání Svobodné Evropy bylo pro obyvatele komunistického Československa jedním z mála zdrojů nezávislých informací o dění ve světě. Šest let po pádu komunismu ve střední a východní Evropě se rádio díky iniciativě tehdejšího českého prezidenta Václava Havla přestěhovalo z Mnichova do Prahy.
Po teroristických útocích na New York a Washington v září 2001 byla v okolí pražského sídla Svobodné Evropy posílena bezpečnostní opatření, což zkomplikovalo dopravu v centru města. Budova někdejšího federálního parlamentu navíc nebyla pro každodenní provoz rádia zrovna ideální, takže se objevila myšlenka na jeho přestěhování. Novou rozhlasovou budovu ve Strašnicích navrhl architekt Jakub Cigler. Kvůli riziku terorismu je areál přísně střežen a vybaven řadou bezpečnostních prvků. Rádio má budovu pronajatou na 15 let s možností prodloužení smlouvy.
Svobodná Evropa a její sesterské Rádio Svoboda (RFE/RL) se opírá o svou síť místních reportérů a vysílá z Prahy v 25 jazycích do 20 států, v nichž je omezována svoboda tisku nebo média nejsou dostatečně rozvinuta. Na rozdíl od doby před rokem 1989 se už nezaměřuje na země střední Evropy, ale na státy jako jsou Afghánistán, Írán, Pákistán či Rusko.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: pas, čtk