Poskytovatelé internetu už nyní sbírají ze zákona data o tom, odkud a kdy se lidé na internet připojují. Tato povinnost zahrnuje jak domácí pevný internet, tak mobilní telefony. Sbírání informací probíhá na základě určení unikátní IP adresy toho, kdo se na internet připojí. Poskytovatelé internetu ale nemusejí sbírat data o tom, na jaké weby lidé klikají.
Právě to ale nyní navrhuje v novele ministerstvo vnitra ve spolupráci s ministerstvem průmyslu a obchodu. Internetoví poskytovatelé by měli nově sbírat i takzvané cílové IP adresy, tedy vlastně jednotlivé stránky, které uživatel navštívil. O návrhu zákona informoval server iRozhlas.cz.
Podle materiálů ministerstva vnitra se lidé nemusejí bát omezení soukromí, nová vyhláška podle vnitra dokonce soukromí ještě lépe ochrání. „Uchováváním cílové IP adresy se zajistí možnost předávat údaje ze strany operátorů pouze o relevantní komunikaci a minimalizovat tak předávání údajů o dalších účastnících, čímž se zvýší ochrana osobních údajů, zlepší a zrychlí se přesnost reakce na právní požadavky,“ píše se v materiálu.
Mluvčí policie Ondřej Moravčík vysvětluje, že operátoři dosud na vyžádání při vyšetřování podezřelých osob museli předávat stovky i tisíce adres, protože nebyli na základě aktuálních předpisů schopni přesně zacílit, z jakých zařízení podezřelá komunikace probíhala. Lepší zacílení tak podle něj opravdu zvýší ochranu soukromí. Navíc bude policie mít přístup k datům jen při vyšetřování vymezených trestných činů po schválení soudem.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Makarovič