Rakušan odpálil bombu. Před sedmi lety za ním prý Babiš přišel a učinil nabídku

29.09.2021 22:20 | Zprávy

Předseda Starostů Vít Rakušan reagoval na slova premiéra Andreje Babiše, který hnutí STAN označil za politické prostitutky, které se spojují, s kýmkoliv je napadne. „Já jsem dostal v roce 2014 nabídku od Andreje, abych kandidoval v krajských volbách za hnutí ANO. Odmítl jsem, mě se ta parta prostě nelíbila, nelíbil se mi Andrej Babiš, a to moje podezření se časem prokázalo v obludných rozměrech,“ vrátil úder Rakušan, který si naopak chválí spojenectví s Piráty.

Rakušan odpálil bombu. Před sedmi lety za ním prý Babiš přišel a učinil nabídku
Foto: Daniela Černá
Popisek: Předseda STAN Vít Rakušan

Rakušan v rozhovoru pro YouTube kanál Standa show vysvětloval, jak vlastně vznikala jednotlivá spojenectví s různými stranami v historii hnutí STAN, což před časem kritizoval premiér Andrej Babiš. „Nejsme politické prostitutky, jak nás nazývá Andrej Babiš. On teď útočí a uráží všemožnými způsoby,“ spustil Rakušan a jal se vysvětlovat počáteční spojení s TOP 09 v roce 2010.

„My jsme tehdy s TOP 09 spolupracovali proto, že to byla nová moderní strana, která jako jediná byla ochotná jednat s malým nevýznamným uskupením STAN. Tehdy šli Starostové za ministrem financí Miroslavem Kalouskem a ten jim dal za pravdu, že na daních obce nedostávají tolik, kolik by měly. A vzniklo z toho tehdy docela zajímavé spojenectví,“ vyprávěl Rakušan.

„Samozřejmě to bylo vedené nějakým pragmatismem, protože to hnutí STAN bylo opravdu maličké a reprezentovalo hlavně ty nejmenší obce v zemi. To hnutí poté začalo růst i do větších měst, vstupovali do něj liberálové a mnoho zajímavých osobností a lidí, kterým byla ta naše filozofie blízká,“ pokračoval.

Spojenectví podle něj fungovalo do roku 2014, kdy začaly růst spory s TOP 09. „Zejména kvůli věci, která naše lidi poměrně urazila, když nám v senátních volbách dala topka možnost kandidovat pouze ve třech regionech z 27, ačkoliv jsme měli 20 kvalitních lídrů. A my jsme pak získali dva senátory a TOP 09 ani jednoho. A tehdy jsme si uvědomili, že chceme prosazovat vlastní politiku. Ale já tohle znám jenom z vyprávění, protože já jsem se stal členem Starostů až v roce 2015,“ vzpomínal Rakušan.

Poté se Starostové na krátko spojili s lidovci, s čímž prý Rakušan osobně nesouhlasil. „No a co se týká pozdějšího spojenectví s KDU-ČSL, já jako městský liberál jsem byl tehdy proti tomu, ale většina se rozhodla jinak. Ten projekt ale šanci měl, bylo to nějaké středové uskupení a podle mě, kdybychom do těch voleb společně šli, tak bychom těch potřebných deset procent získali. Když nám ale pak lidovci řekli, že koalici ne, ale že můžeme jít k nim do kandidátky, tak to už pro mě fakt bylo moc,“ vysvětloval neúspěch dalšího spojenectví Rakušan.

„Já jsem tehdy v našem vedení řekl, že já rozhodně nebudu kandidovat na lidovecké kandidátce, a těch lidí bylo víc. A vyústilo to v to, že jsme měli vlastně měsíc na to udělat nějakou předvolební kampaň, v průzkumech nám nikdo nevěřil, že se dostaneme do Sněmovny, a Jan Farský jako tehdejší lídr tu republiku objel, všichni se aktivizovali a my jsme se do Sněmovny navzdory předpokladům dostali,“ vyprávěl lídr Starostů.

Jako nejpovedenější vnímá Rakušan současné spojení s Piráty. „Tak to je za mého předsednictví a já si za ním stojím, nesu za něj odpovědnost a už je to něco, co podle mě vnitřně tomu STAN sedí. Protože my jsme se od vzniku hnutí dost vyvinuli a už nereprezentujeme jen třeba moravského venkovského voliče, jako to bylo v počátcích, ale zejména i nějaké městské liberály. Takže to hnutí zvládlo absorbovat tyhle dvě nesourodé skupiny do nějakého jednoho celku,“ popisoval proměnu hnutí Rakušan.

Navíc ta poslední spolupráce je podle něj nutnou reakcí na vývoj politické situace, kdy se ukázala potřeba porazit Andreje Babiše, jako se to povedlo třeba na Slovensku v případě Mečiara. „Všichni jsme byli na Letné, kde nás Mikuláš Minář vyzýval, ať se spojíme, a já jako nový aktivní předseda Starostů jsem do toho vlétl po hlavě. A v té době ještě byl volební zákon, podle kterého se hlasy počítaly nespravedlivým způsobem menším stranám a my jsme nevěděli, že se ten zákon pak bude muset z rozhodnutí Ústavního soudu měnit,“ obhajoval koalici Rakušan.

„Takže jsme se vlastně všichni rozhodli, že je potřeba změna, a v rámci té demokratické opozice začaly debaty, jak ty koalice koncipovat. My jsme třeba dostali exkluzivní nabídku od ODS ještě dříve, než vzniklo SPOLU. Ale do toho naši lidé jít nechtěli, asi 70 % našich členů se vyjádřilo, že s ODS si tu koalici nepředstavují,“ překvapil Rakušan.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jma

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

17. listopad

Dobrý večer, pane Zdechovský, chci se zeptat, jak se díváte na prohlášení našeho vrcholného politika, cituji: Ne každý názor musíme respektovat a ne každý názor je stejně "hodnotný"? 35 let po revoluci je schopen toto říci do rozhovoru nás premiér? Opravdu? Svůj názor raději vyjadřovat nebudu, ale ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

20:17 Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

REPORTÁŽ „Chtělo by to změnu legislativy, ať stát může pomáhat postiženým městům a obcím rychleji ne…