Ředitel ČT zakázal zaměstnancům vyjadřovat se do novin. Senátorka: Nepřijatelné omezení svobody

23.12.2013 9:18 | Zprávy

Podle senátorky a bývalé ústavní soudkyně Elišky Wagnerové ČT nepřiměřeně omezuje svobodu projevu zaměstnanců. Omezením je podle ní nařízení ředitele ČT Dvořáka, že zaměstnanci nesmí bez povolení mluvit s médii. Server iHNed.cz píše, že podle soudkyně se kritika může týkat věcí, které jsou věcmi takzvaného obecného zájmu, a proto neplatí argument ČT, že jde o běžnou praxi ve firmách.

Ředitel ČT zakázal zaměstnancům vyjadřovat se do novin. Senátorka: Nepřijatelné omezení svobody
Foto: Radmila Zemanová-Kopecká
Popisek: Bývalá ústavní soudkyně a senátorka Eliška Wagnerová

Ředitel České televize Petr Dvořák v rámci Pravidel pro komunikaci s médii nařídil, že zaměstnanci ČT mohou komunikovat s médii pouze po domluvě s tiskovou mluvčí. Jinak jim hrozí sankce. Eliška Wagnerová se ale domnívá, že nikdo nemůže lidem z ČT zakazovat s novináři mluvit. "To je podle mého názoru samozřejmě nepřiměřené omezení svobody projevu těch zaměstnanců," řekla Wagnerová serveru iHNed.cz.

ČT se brání a poukazuje na skutečnost, že jde o vnitřní opatření, které je běžnou praxí v mnoha institucích. "Směřuje k tomu, aby byla komunikace koordinovaná a existovalo jedno systémové místo, odkud je vykonávána," vysvětlila mluvčí televize Alžběta Plívová.

Wagnerová argumentuje dál a je přesvědčena, že v ČT taková pravidla nemohou platit, protože není běžnou institucí. "ČT je firma, která hospodaří s veřejnými penězi a navíc má specifické úkoly. Pokud zaměstnanci promluví a někdo by je za to chtěl popotahovat, tak by to potom bylo otázkou soudního přezkoumávání," tvrdí Wagnerová. Tam by se prý například posuzovalo, zdali vyhozený mluvil pravdu, popřípadě jestli jeho názor měl základ ve skutečném dění. "Nicméně ve hře by tam určitě byla právě ochrana svobody projevu člověka," dodává Wagnerová.

Jde také o veřejný zájem

Bývalá soudkyně Ústavního soudu uvádí příklad. "Šlo tehdy o zdravotní pojišťovnu, která také hospodaří s veřejnými penězi. Jeden zaměstnanec kritizoval poměry na pobočce a mluvil prý o tunelování. Navíc to říkal jen na interní poradě, vůbec ne na veřejnosti. No a pojišťovna ho okamžitě propustila," popisuje. Zaměstnanec se poté bránil u soudů.

Nakonec případ řešil Ústavní soud. iHNed.cz cituje Wagnerovou: "A my jsme to zrušili. S tím, že není možné omezit svobodu projevu, zvlášť u zaměstnanců firem hospodařících s veřejnými prostředky, kteří se kriticky vyjadřují k poměrům uvnitř firmy. Protože ta kritika se může pochopitelně týkat věcí, které jsou věcmi takzvaného obecného zájmu," dodala Wagnerová.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr

Ing. et Ing. Miloš Nový byl položen dotaz

pracující důchodci

Myslíte, že něco takového bude ještě existovat, když vaše vláda posouvá odchod do důchodu? Že lidé budou schopní, pokud se důchodu vůbec dožijí, v něm ještě pracovat? A druhá věc, myslíte, že o důchodce třeba po 70 bude mít někdo zájem? Co myslíte, že mohou třeba lidé v tomto věku dělat?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Češi věřili ve zlevnění potravin. A pak dostali ránu

14:30 Češi věřili ve zlevnění potravin. A pak dostali ránu

Jak jsou na tom ceny potravin rok od snížení daně z přidané hodnoty (DPH) z 15 na 12 %? A co během u…