„Není namístě hovořit o nějakém odvolání, nebo dokonce o nějakém výběru nového ředitele. To s tím vůbec nesouvisí,“ řekl na tiskové konferenci novinářům ke zproštění služby současného ředitele civilní rozvědky Metnar, podle kterého v rozvědce vznikla škoda velkého rozsahu a přišlo se i na chyby v samotné činnosti rozvědky.
I když někteří tvrdí, že je možné v tomto případě sledovat politický boj o civilní rozvědku, neřadí se Randák mezi ty, kteří to takto vnímají. „Politický boj se zde odehrává u mnoha jiných věcí. V rozvědce došlo k nějakým problémům, které se týkají financování, existují na to důkazy a pan ministr vnitra z mého pohledu v tuto chvíli neměl jinou možnost, než ředitele rozvědky postavit mimo službu,“ míní bývalý šéf civilní rozvědky.
Připomněl, že zmiňované vyšetřování provádí interní orgán rozvědky, který přímo podléhá řediteli. „Bylo by proto nesmyslem, aby tento interní inspekční orgán vyšetřoval svého ředitele,“ zdůraznil s tím, že bylo potřeba, aby vyšetření zkrátka proběhlo nezávisle. „Existují problémy s hospodařením služby a její fungování mimo kompetence. Signály už tady byly v minulosti,“ dal Randák za pravdu Metnarovi.
„Bylo tu už několik podezření. Pokud si dobře pamatuji, bývalý náměstek Blahut před dvěma roky neprošel na detektoru lži, a přesto ve službě zůstal. To, že ve službě se skutečně dělo něco, co nemělo, bylo očividné,“ řekl v DVTV a doplnil, že každá tajná služba má zákonem o zpravodajských službách vymezeno nějaké pole působnosti a zřejmě v rámci zpravodajských operací tajná služba tyto své kompetence překročila.
Pokud se podle Randáka ukáže, že se nějaký trestný čin v tajné službě skutečně stal, velmi brzy se to prokáže. Pokud ne, bude prý ředitel Šašek vrácen do své funkce se všemi náležitostmi i s ušlým platem. „Obávám se, že veřejnost se o tomto případu dozví velmi málo, protože jak šetření, tak i výsledky šetření budou jistě v utajovaném režimu. Ale v zájmu tajné služby jako takové by bylo, aby z toho šetření, co nebude možné říci, bylo řečeno,“ uvedl.
- Původní zdroj ZDE
Jak snadné, nebo naopak složité je zneužít civilní rozvědku k nelegálním aktivitám na území České republiky záleží podle Randáka hlavně na vedení služby. „Vždy záleží na tom, na co je ochotno vedení přistoupit. Pokud přistoupí na politické požadavky, kupříkladu požadavky ministra vnitra, kterému rozvědka podléhá, tak to možné je,“ uzavřel.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab