Státní zástupce podle něj zahájil kvůli pochybnostem o hospodaření civilní rozvědky trestní řízení. Metnar řekl, že vznikla škoda velkého rozsahu. Tak je v českém právu nazývána škoda přesahující pět milionů korun.
„Z prověřování hospodaření úřadu vyplynuly skutečnosti, které nasvědčují opakovanému porušování vnitřních předpisů při provádění, evidování, účtování zpravodajské činnosti a nedostatky při řízení zpravodajské činnosti,“ řekl Metnar. Jedná se podle něj o období 2015 až 2017. Z dokumentů podle něho vyplývá podezření, že se někteří příslušníci rozvědky dopustili jednání, která mají znaky trestních činů. Vzniknout měla škoda velkého rozsahu. Úřad proto podal trestní oznámení státnímu zástupci, který zahájil úkony trestního řízení.
Metnar vidí protiprávní jednání ve schválení nákupu majetku za nepřiměřenou cenu, schválení zaplacení tohoto nákupu nebo rozhodnutí o realizaci činnosti nespadající do působnosti úřadu v rozporu s právními předpisy. Panují také podle něj pochybnosti, zda byl zaplacený majetek vůbec nakupován.
Zproštění Šaška výkonu služby zdůvodnil tím, že se na prověřování podílí policejní orgán rozvědky, který je řediteli podřízen.
Řízením rozvědky byl pověřen náměstek ředitele Radek Musílek. Šašek stál v čele Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) od léta 2014.
Postavením Šaška mimo službu se bude příští týden ve čtvrtek zabývat sněmovní komise pro kontrolu činnosti ÚZSI.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp