Do Prostoru X v Reflexu přišel politolog Miloš Gregor, jenž připravuje na ČT pořad o dezinformacích. „Já jsem story editor a vybírám ty příběhy, co se budou zpracovávat, do scénáře,“ odpověděl Gregor na to, co bude v pořadu dělat. „My se budeme snažit podívat na svět médií, na nepřesné informace, které se objevují, manipulativní, zkreslené, aby divák, kromě té zábavy, kterou tam snad dostane, se i dozvěděl, jak vlastně vnímat média, mediální prostor a na co si dávat pozor. Ten pořad nemá být strašení dezinformacemi,“ vysvětlil story editor pořadu.
Celý rozhovor ke shlédnutí ZDE:
Pořad To se ví nechce říkat, že nějakému politikovi nemají lidé věřit, ale o jejich lžích bude mluvit. Má za cíl na jednotlivých příkladech ukázat širší problémy. Třeba to, že spolu neumíme diskutovat. Hádky o politice a dezinformacích už teď prý rozdělují rodiny.
„Řekneme, co je pravda a co ne,“ začal další téma moderátor, když citoval z rozhovoru s Měcháčkem v DVTV, který má pořadem provázet, jako moderátor. Moderátor pokračoval s otázkou, zda nemůže tento postoj někoho popudit, že se jedná o kontroverzní přistup. Gregor odpověděl: „Může, popudí. Ale co s tím máme dělat, my se nemůžeme tvářit, že někdo lže častěji jak jiný. Něco pravda je a něco pravda není. Například není pravda, že očkování proti spalničkám způsobuje autismus. Je to několikanásobně vyvrácená lež. Jsou na to studie, které dokazují, že tahleta lež je vymyšlená a stejně jsou lidé, kteří tomu věří. Tohle jsou tedy případy, kdy se nebudeme bát říct: ‚Tomuhle nevěřte, to je lež‘, třeba vysvětlíme, jak to vzniklo. Na druhou stranu, naším úkolem není říkat: ‚Nevěřte politikovi XY, ten lže. Věřte spíš tomu, ten říká pravdu,‘ to je zase nějaké rámování, o které se snaží spíš jiní,“ rozvinul odpověď Gregor.
„Generální ředitel ČT Petr Dvořák by měl okamžitě rezignovat, skandál s novým pořadem o dezinformacích překročil veškeré možné meze,“ citoval status Jiřího Ovčáčka moderátor pořadu Čestmír Strakatý, „proč takhle ostrá reakce?“ zeptal se Gregora moderátor. „No, evidentně ho náš pořad zaujal, vzhledem k jeho reakcím“ začal s odpovědí Gregor, „tady je strašný problém, jak vnímat cokoliv, co pronese Jiří Ovčáček. Jestli to pronesl jako mluvčí Hradu, tak mi to přijde skandální, protože on jako mluvčí pana prezidenta má pouze replikovat myšlenky a postoje pana prezidenta. Jiří Ovčáček, my to můžeme samozřejmě vnímat, jako potrefená husa se ozvala, ale Jiří Ovčáček je člověk, který velmi rád sdílí informace z velmi pochybných zdrojů, je to člověk, který vybírá informace selektivně, aby se mu hodily do krámu. Možná se bojí, že o něm budeme mluvit moc často, možná se bojí, že o něm mluvit nebudeme. Těžko říct. U Jiřího Ovčáčka je třeba vždy vnímat načasování, kdy on se k něčemu vyjadřuje. Tento případ komentoval v době, kdy se začalo řešit, že bude mít sám pořad na soukromé televizi, takže tím chtěl třeba přetáhnout pozornost k sobě. Bylo to v době, kdy se objevilo, že jsou nějaké pochybnosti na udělování víz na české ambasádě v Íránu, do čehož byli zapojeni lidé blízcí Miloši Zemanovi, takže toto mohl být nějaký krok Jiřího Ovčáčka jak překrýt skandály a problémy, týkající se Miloše Zemana, což mimochodem Jiří Ovčáček dělá často, to může být i indikátor pro diváky, že pokud Jiří Ovčáček má nějaké období, kdy něco velmi často sdílí na sociálních sítích, tak je možná dobré se podívat do médií, co se děje okolo Miloše Zemana, takže já jemu nevidím do hlavy a nevím co byla konkrétně jeho motivace v tomto případě, ale já si z toho nic nedělám,“ zakončil Gregor reakci na Ovčáčka.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: tle