Už od září se v Česku na pozadí všech událostí řeší jedna kauza – drahé máslo. Jak uvádějí Novinky.cz, průměrná cena čtvrtky másla byla v českých supermarketech ve čtvrtek 66 korun. Průměrnou cenu táhnou nahoru dražší, značková másla, která mohou stát až 75 Kč. Kdo chce šetřit, může sáhnout po másle ve značce prodejního řetězce, která stojí mezi 60 až 65 korunami.
„Ceny másla v obchodech se mohou velmi lišit. Záleží, jestli jde o máslo z mrazíren, které bývá levnější. Finální cenu stanovuje vždy řetězec, nikoliv výrobce,“ vysvětlil pro Novinky.cz mluvčí Potravinářské komory ČR Marek Zemánek.
Ke drahému máslu se vyjádřila i Agrární komora ČR. „Ceny másla v obchodech vyletěly vzhůru. Z jeho současných vysokých cen ale NEPROFITUJÍ zemědělci. Výkupní cena tuzemského mléka se totiž dlouhodobě pohybuje pod evropským průměrem a z celkové částky tak mají zemědělci jen velmi málo,“ upozorňuje.
A dodává: „Drahé máslo v obchodech má několik příčin. Jednak nižší obsahové hodnoty mléčného tuku během letních měsíců, jehož produkce navíc letos vzrostla a nebyl ho tedy nedostatek. Dále rostoucí náklady na obalové materiály, přepravu, ale i skladování u výrobců másla. Roli také hrají náklady a přirážky obchodních řetězců, které v září meziměsíčně citelně vyskočily. Závěrem je nutné také dodat, že cenu ovlivňuje i zvýšená poptávka před vánočními svátky, a to z důvodu očekávaného pečení cukroví. A kapr se nejlépe smaží taky na másle. Uvidíme, jaké ceny nás před Vánoci v obchodech ještě čekají.“
Na Potravinářskou komoru nasazuje prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza. „Státem placená Potravinářská komora rozjela velkou kampaň za zdražování potravin z produkce jejích členů. Snaží se vyvolat stejnou máselnou krizi jako v roce 2017, na které si pěkně namastili kapsu? A proč jim Marek Výborný přesto posílá další a další miliony z našich peněz?“ ptá se Prouza, který v ČR hájí zájmy řetězců.
Na jeho slova přišla odpověď, že situace se dá řešit tím, že člověk zajede nakoupit máslo do Německa.
No nic, tak se zase bude nakupovat máslo v Německu a Polsku, stejně je většina těch za 59,90 přebalené Německo a Polsko.
— Přístavní povaleč (@Martin_Svarc) October 29, 2024
Přitom Němci podle zpráv Tagesschau také platí za máslo více než kdy předtím. Na začátku října stálo německé máslo 2,39 eura, v přepočtu přibližně 60,50 Kč. Tedy to nejlevnější, které supermarkety prodávají pod svou značkou. Padl tak dvouletý rekord, kdy v létě 2022 stála čtvrtka másla o deset centů méně. A i v prosinci 2022 stálo máslo 2,29 eur (58 Kč – pozn. red.), značkové dokonce 3,49 eur (88,50 Kč). Prognóza tehdy nebyla příznivá pro to, aby cena klesla, a také neklesla, jak informuje TV Nova. Nicméně německé platy jsou pořád jinde než ty české.
Důvodů, proč máslo šlo tak cenově nahoru, uvádí Tagesschau několik. Jednak menší množství mléka dodávaného zemědělci, ale také menší obsah tuku v něm. „Vzhledem k vysoké poptávce po dalších mléčných produktech, jako je sýr, zbylo méně tuku pro výrobu másla,“ uvedla německá mlékařská asociace. A kromě toho, také se méně másla dovezlo.
„Navíc počet dojnic v Německu stále klesá. Podle údajů Spolkového úřadu pro zemědělství a výživu se počet dojnic v celém Německu v loňském roce snížil přibližně o 96 900 kusů ve srovnání s rokem 2022. Celkem bylo v Německu stále přibližně 3,7 milionu dojnic. Pokračuje tak trend, který trvá již od roku 2014,“ zmínili na Tagesschau další důvod.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Karel Šebesta
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.