Revoluce v Rusku. Zde je plán

06.06.2016 10:31 | Zprávy

Dříve jeden z nejbohatších mužů v Rusku, který byl po nástupu prezidenta Putina k moci na deset let zbaven svobody, nadále sní o revoluci ve své rodné zemi. Michail Chodorkovskij o revoluci ovšem nejen sní, ale dokonce se ji i z exilu aktivně snaží rozpoutat. Domoci se demokratických změn v Rusku plánuje dosáhnout za pomoci svého hnutí „Otevřené Rusko“. O svých plánech pohovořil v rozhovoru pro Euronews.

Revoluce v Rusku. Zde je plán
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Rudé náměstní v noci

„Nesnažím se jít přímo proti Putinovi, ale spíše proti systému, který on reprezentuje. Domnívám se, že si Rusko zaslouží více,“ objasnil hned zkraje rozhovoru Chodorkovskij. „Nemyslím si ani, že bychom měli nějakým způsobem přeceňovat roli Vladimira Putina v tomto systému, je to pořád stejné, jak tomu bylo v Sovětském svazu,“ zmínil a dodal, že alternativa vždy existuje a jeho úkolem je zajistit, aby byla demokratická.

Chodorkovskij také zcela jasně uvedl, že se plánuje navrátit zpět do Ruska. Jestli má v plánu přímo konkurovat současnému prezidentovi země, neuvedl. „Jakou konkrétní pozici budu mít po svém návratu do Ruska, mě v současné chvíli tolik nezajímá. Hlavní je mít silný tým, který bude schopen implementovat potřebné reformy poté, až dojde ke změně režimu. Mým současným úkolem je tento tým vytvořit,“ prohlásil bývalý ruský oligarcha.

Očekávaně během rozhovoru došlo i na téma Krymu a jeho anexe ze strany Ruska. Chodorkovskij je přesvědčen o tom, že se v tomto případě jednalo o jasné porušení mezinárodního práva ze strany Ruské federace. Stejně tak ovšem uznal, že se jedná o velmi dalekosáhlý problém, který se bude řešit ještě dlouhá léta a který má větší potenciál být vyřešen novou, demokratickou vládou.

„Upřímně doufám, že mě budou ruští občané po návratu vnímat jednoduše jako lidskou bytost, která strávila deset let ve vězení a další roky v exilu než jako bývalého oligarchu. Ale znovu, nejde zde o mě nebo o to, jak mě budou lidé vnímat, jde hlavně o to, jak budou lidé vnímat svou vlastní budoucnost, pro jakou cestu se rozhodnou,“ uvedl Chodorkovskij.

„Mám takový pocit, že to, co si lidé v Rusku i na Západě myslí o roli oligarchů v Ruské federaci, je založené na tom, co jim řekl Boris Berezovskij, realita je ovšem dost odlišná. Ani za časů Jelcina, ani nyní za Putina nemají bohatí Rusové velkou možnost něco v zemi politicky ovlivnit. Ve srovnání s mocí Kremlu nemají v podstatě žádný vliv,“ zmínil.

„Železo má větší moc než zlato, tak to v Rusku funguje,“ vysvětlil Chodorkovskij divákům Euronews ruský politický systém.

Dříve mě zajímal jen byznys, nyní přemýšlím jinak

Chodorkovskij reportérce vysvětlil, že v roce 2003 nemohl pro Putina představovat žádnou hrozbu, jelikož byl součástí systému. „Zajímal jsem se jen o obchod a politiku jsem nechával na jiných. Po mém desetiletém uvěznění se moje situace ovšem výrazně změnila. Nyní je mojí prioritou vybudování demokratického Ruska a domnívám se, že vím, co je k tomu potřeba. Navíc soudě dle tlaku, který je na mě ze strany ruských autorit vyvíjen, je očividné, že jsou mé snahy velmi efektivní,“ zmínil.

Na otázku, bojí-li se Chodorkovskij o svůj život, odpověděl: „Podívejte se, já jsem strávil deset let ve vězení, byl jsem pobodán a zemřít jsem mohl každý den, stačil by jen jeden drobný signál z Kremlu. Kdekoli se v současnosti nacházím, cítím se mnohonásobně bezpečněji než tenkrát. O svém bezpečí ani nepřemýšlím,“ objasnil.

Současná atmosféra v Rusku, která vede k násilným vraždám opozičních lídrů, je podle Chodorkovského výsledkem vnitřní politiky Kremlu. „Nemám žádné informace o konkrétních lidech, kteří jsou za tyto zločiny zodpovědní, ale můžu vám s jistotou říci, že politickou odpovědnost za tyto hrůzné činy nese Vladimir Putin.

Lidé v Rusku mají strach mluvit otevřeně

Vysokou popularitu prezidenta Putina si Chodorkovskij vysvětluje dlouholetou tradicí autoritářských režimů v Rusku. „Lidé se jednoduše bojí říkat pravdu, to se poté projeví i na těch průzkumech. Nikdo neřekne žádnému sociologovi, co si ve skutečnosti myslí, nikdy nevíte, jestli třeba nepracuje pro tajnou službu (FSB). Problém je i v tom, že mnozí lidé dokázali ze strachu sami sebe přesvědčit, že Putina skutečně podporují. Nikdy ovšem nevíte, co se stane. Podívejte se na Ceausesca, ten měl neuvěřitelnou popularitu, a jak nakonec dopadl. Já jen doufám, že v Rusku to nedojde až tak daleko,“ uvedl.

„Hlavní problém v Rusku spočívá v absenci nějaké solidní instituce. Vše záleží jen na Putinovi, který se nikomu nezodpovídá. Pokud učiní nějaké rozhodnutí, je vždy ze své podstaty jen krátkodobého charakteru – je to jen člověk, jeho nálady se mění, vždy může své rozhodnutí přehodnotit. Proto jsou také vyjednávání mezi západními státy a Ruskem tak náročné,“ zmínil.

Chodorkovskij se krátce zmínil i o ruském angažmá v Sýrii, kterým se prý Kreml „nesnaží dosáhnout pozitivní změny ve světě a ani neochraňuje své vlastní zájmy v regionu. Tato mise je pouhým pokusem ruské vlády odvést pozornost lidí od skutečných problémů v zemi. Kvůli tomu nemůže být Putin ani spolehlivým partnerem v Sýrii pro západní země – nesnaží se vyřešit žádný mezinárodní problém, ale jen svůj vlastní problém“.

Vězení prý Chodorkovskému dalo čas na to, aby se naučil přemýšlet jiným způsobem. „Naučil jsem se myslet z dlouhodobější perspektivy. Také jsem pochopil, jak neuvěřitelně homogenní je ruská společnost. Ve vězení jsem potkal spoustu lidí z různých částí této obrovské země a uvědomil jsem si, že mají všichni stejnou kulturu. To je neuvěřitelný rozdíl například od Evropy, kde jste chvíli v Německu a za hodinu jízdy autem jste ve Francii, v zemi s naprosto odlišnou kulturou. Rusko je skutečně jedna obrovská pospolitá entita, v tom vidím jeho velký potenciál,“ uvedl Chodorkovskij v závěru rozhovoru.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: fib

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Proč jste při předkládání zákona o střetu zájmů postupoval tak, jak jste postupoval?

Soud zákon shodil ze stolu ne kvůli obsahu, ale formě, jakou byl přijat. Přitom kdybyste postupoval tak, jak se má, zákon by přeci taky prošel nebo myslíte, že ne? A myslíte, že je obecně transparentní postupovat tak, jak jste postupoval vy, tedy že jste zákon chtěl prosadit jen jako přílepek bez to...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Přestřelka z europarlamentu má dohru: Pošle Nerudová syna na Donbas?

19:51 Přestřelka z europarlamentu má dohru: Pošle Nerudová syna na Donbas?

Před Vánoci zněla europarlamentem poměrně šťavnatá čeština. Po Novém roce přestřelka znovu ožila na …