Řezníček z ČT odhodil zábrany. Bublá to. Trump a další. Tvrdě jako Železný

15.01.2021 9:30 | Zprávy

Americká Sněmovna reprezentantů schválila návrh ústavní žaloby na prezidenta Donalda Trumpa kvůli podněcování ke vzpouře. K demokratům se tentokrát přidali i někteří republikánští zákonodárci. Dění v USA pro Český rozhlas Plus okomentoval bývalý zpravodaj České televize ve Spojených státech Martin Řezníček. Impeachment je podle jeho slov obrovské narušení důvěry v politiku a bude mít dalekosáhlé důsledky na hojení ran americké společnosti. Kromě jiného například prozradil, zda si myslí, že by impeachment mohl zabránit Trumpovi v další kandidatuře do Bílého domu.

Řezníček z ČT odhodil zábrany. Bublá to. Trump a další. Tvrdě jako Železný
Foto: Repro Youtube
Popisek: Biden vs. Trump - koláž

K obžalobě Donalda Trumpa vedlo řádění jeho fanoušků v budově Kongresu, k němuž je podle kritiků vyprovokoval právě prezident svým projevem. Sám Trump pokus o impeachment pár dnů před koncem svého funkčního období označil za směšný.

„Ze strany demokratů je to způsob, jak si zachovat tvář. Pravděpodobně to nebude mít zásadní vliv na budoucnost Trumpa v necelém týdnu, co zbývá do inaugurace prezindenta,“ komentoval moderátor České televize iniciativu Kongresu.

Pravděpodobnost, že by o obžalobě stihl hlasovat i Senát, je podle Řezníčka však téměř nulová. „Je to z toho důvodu, že Senát se oficiálně schází až 19. ledna, tedy den před inaugurací. Důležité je, že Trump by tam měl získat dostatečný prostor pro svou obhajobu, to se nedá do té inaugurace stihnout,“ konstatoval Řezníček.

To, že deset republikánských zákonodárců ve Sněmovně reprezentantů hlasovalo pro impeachment, je historická věc, někteří z nich vyjadřují kvůli tomu obavu o své bezpečí v souvislosti s Trumpovými fanoušky, kteří zaútočili na Kapitol.

Podle Řezníčka obavy těchto republikánských zákonodárců mají svá opodstatnění. „Je pravda, že tito zákonodárci čelí nejrůznějším výhrůžkám už delší dobu. Když jsem viděl minulý týden útok na Kapitol, což bylo něco nepředstavitelného, tak poté je asi možné všechno,“ sdělil k možnému útoku fanoušků Trumpa na kongresmany.

Pokud by se veřejnost nedozvěděla, kdo všechno z republikánů hlasoval proti impeachmentu bylo by podle Řezníčka republikánů, co by hlasovali pro, daleko více. „Troufám si říct, že pokud by to hlasování bylo tajné, těch republikánů, kteří by byli ochotni dát Trumpovi červenou, by bylo více,“ domnívá se někdejší zpravodaj České televize ve Washingtonu, který zmiňuje, že podporu návrhu nevyloučil ani šéf republikánské většiny v Senátu Mitch McConnell.

Připomněl Trumpovu bezprostřední první reakci na to, co se stalo v Kapitolu, v níž svým podpůrcům děkoval. „Nejdříve zveřejnil video, kde sice říkal: Jděte domů, ale pak řekl, miluju vás a myslím, že jim dokonce poděkoval. Těm lidem, kteří zaútočili na symbol americké demokracie! Pak následovalo další video, kde četl předpřipravený text a byl pod obrovským tlakem, aby se od toho distancoval,“ pokračoval Řezníček.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

Poděkováni ODS

Začal jsem manuálně pracovat v létě roku 1967, kdy mi bylo 15.let. Dnes v roce 2024, listopad musím pracovat stále. Jsem docentem na vysoké škole.Pracuji tedy 57 let. Bohužel musím! Myslíte že je to správné? Důvod je udržení alespoň průměrné životní úrovně. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Trump vyhrál, profesorka zrušila výuku. Traumatizovaným studentům rozeslala dopis

14:10 Trump vyhrál, profesorka zrušila výuku. Traumatizovaným studentům rozeslala dopis

Výsledky voleb v USA vedou k velmi nečekaným dohrám. Profesorka Amy Chadwicková na univerzitě v Ohiu…