Budeme hovořit o tom, zda je Evropa, včetně České republiky, připravena čelit ozbrojenému konfliktu a jeho důsledkům? Jak naše životy, hodnoty a rozhodování ovlivňuje hrozba války? Jak vnímáme dvojí morálku politiků, pokud jde o válečný konflikt, ale i o každodenní rozhodování? A umíme se poučit z minulosti, nebo si ji zopakujeme? Těžké, ale naléhavé a současné otázky.
Profesorka Hogenová zmínila, jak se z filozofického hlediska dívá na kořeny konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou. „Převraty, jakým byl převrat na Ukrajině, to je strašně dlouho připravováno předem. Bylo to připravováno po celá devadesátá léta,“ řekla Hogenová v pořadu Aby bylo jasno, a že jde o převratové změny, které jsou umělé a vypočítané.
Podle jejích slov docházelo k určité indoktrinaci části občanů Ukrajiny, aby lépe přijali současný režim prezidenta Zelenského a to, co se nyní děje na Ukrajině. Nebo to, že by měli vstoupit do Severoatlantické aliance. V tomto kontextu poukázala i na obrovskou sílu sociálních sítí.
Podle nejnovějších renomovaných průzkumů veřejného mínění nyní většina Ukrajinců válčit už nechce a jsou připraveni uzavřít mír i za cenu ztráty některých území. „Je to tím, že Ukrajinci učinili válečnou zkušenost. Už to bude třetí rok, kdy se tam v zimě budou tulit k sobě, to je šílené. Vím, že na Ukrajině byly jisté historické příčiny k nějakým neblahým vztahům k tomu velkoruskému panství, ale aby se ti Ukrajinci nechali takhle vymlátit z té mužské síly, to je něco strašlivého. Jenom proto, že to někdo v té Ukrajině potřebuje, to je šílené. Myslím, že těm lidem to teď teprve dochází,“ podotýká filozofka.
Rusko-ukrajinský konflikt v posledních letech dál eskaluje. Američané povolili zasahovat jejich raketami cíle v Rusku. Ruský prezident Putin oznámil, že rozvolňuje jadernou doktrínu.
Je podle Hogenové evropská společnost připravena na to, čelit ozbrojenému konfliktu a jeho následkům? „Na to není vůbec připravena, protože té situaci ani nerozumí. Že Putin mění jadernou strategii, znamená, že všechny smlouvy, které dříve platily, že jaderné zbraně nepoužije, už neplatí. Bude nejspíš vyprovokován tím, co se děje na Ukrajině, na které jsou specialisté NATO, kteří vypouštějí i na Rusko rakety dlouhého doletu,“ připomněla.
Situaci podle svých slov vnímá jako strašně nebezpečnou. „Jsme na pokraji třetí světové války, jak jsme nikdy nebyli. Ale on to nikdo nevnímá! Lidé to nevědí. Ptala jsem se studentů ve škole, ale oni vůbec nevědí, že to Putin řekl. Lidé jen přejímají, co slyší v médiích, a to bohužel vede k tomu, že člověk není připraven, kam by se šel schovat, kdyby k nám náhodou něco letělo. Na Západě to lidé vědí, ale u nás ne,“ pokračovala Hogenová.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Natálie Brožovská