I když koncem týdne organizátorka romského protestu oznámila, že celé shromáždění kvůli obavám ze zneužití nepatřičnými radikálními osobami ruší, v sobotu se u Janáčkova divadla v Brně přeci jen sešlo nejprve několik desítek, poté až stovek převážně Romů. Pod schody u hlavního vchodu umístili fotografii mladého Roma, který minulý týden zemřel po rvačce s ukrajinským mladíkem.
V Brně se měla původně konat demonstrace, kterou chtěli Romové reagovat na incident z minulého týdne. Svolavatelka Žanny Plachetková ale akci zrušila, protože se jí chytili extremisté z řad Romů i údajných vlastenců. Ti chtěli vše nasměrovat předně proti ukrajinským uprchlíkům.
Poklidné shromáždění se ale o necelou hodinu změnilo ve výbuch emocí. Proti Ukrajincům se provolávala tvrdá hesla jako „vrazi, Banderovci“ apod. Romům se nelíbí ani činnost vlády. Petru Fialovi a předně ministru vnitra Vítu Rakušanovi vyčítají přijetí stovek tisíc uprchlíků z Ukrajiny. Podle některých nemají Ukrajinci v ČR co pohledávat. Mají podle nich bojovat za svou zemi ve válce proti ruské armádě. Z jejich úst se také hodně odkazovalo na rasismus, kterému v ČR údajně čelí.
Další Romové kritizovali i práci policie, která se podle jejich názoru staví jinak k Romům a neromům. „Kdyby toto udělal Rom, tak už leží na zemi v poutech,“ rozčiloval se v hloučku před Janáčkovým divadlem jeden z nich. Dodal, že k Ukrajincům se v ČR údajně přistupuje opatrně, nikdo je nechce kritizovat, i když mnoho z nich se chová špatně.
Shromáždění Romů v Brně bylo ukončeno kolem 16. hodiny a policie nemusela zasahovat. Rovnou ale byla ohlášena další akce, a to na 24. června na náměstí Svobody.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: pas
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.