Ve středu se k tomuto tématu na tiskové konferenci vyslovil i premiér a předseda ODS Petr Fiala. Česko je podle něj připraveno podpořit zákaz dovozu ruské ropy do EU, pokud bude mít odklad do té doby, než bude navýšena kapacita ropovodů, které mohou ropu do České republiky dopravit. Česká vláda se snaží dosáhnout odkladu na dva, případně tři roky. Pak bude připravena podpořit šestý evropský sankční balíček. „Aby se Evropa zbavila energetické závislosti na Rusku, potřebujeme k tomu solidaritu evropských zemí,“ uvedl předseda vlády. Bude to jedním z témat premiérova čtvrtečního jednání v Berlíně s německým kancléřem Olafem Scholzem.
Evropská komise navrhuje mimo jiné do konce letošního roku úplně zakázat dovoz ruské ropy do EU. Aby sankce vstoupily v platnost, musejí je jednomyslně schválit členské země. Podobný postoj jako Česká republika má Slovensko. Podle slovenského ministra hospodářství Richarda Sulíka země souhlasí se zákazem ruské ropy do EU, žádá ale tříleté přechodné období. „Podporujeme co nejtvrdší sankce vůči Rusku, na tomto našem postoji se nic nemění, ale od začátku také zastáváme pozici, že sankce nesmějí poškodit víc české občany než Ruskou federaci,“ řekl Fiala.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban