Rostoucí ceny potravin opět překvapily české ekonomy

10.09.2024 11:10 | Monitoring

V srpnu 2024 inflace v Česku zůstala na úrovni 2,2 %, jak uvádí Český statistický úřad. Hlavní ekonom Trinity bank Lukáš Kovanda poznamenal, že za vyšší než očekávanou inflací stojí především vyšší ceny potravin, jako mléka, másla a čokolády. Kovanda předpokládá, že inflace v průběhu zbytku roku by neměla překročit 2,5 %.

Rostoucí ceny potravin opět překvapily české ekonomy
Foto: Screen You Tube Úřadu vlády ČR
Popisek: Německý nákup premiéra Fialy. S Milkou

Český statistický úřad (ČSÚ) uvádí, že spotřebitelské ceny v srpnu 2024 vzrostly meziměsíčně o 0,3 %. Tento růst byl především způsoben vyššími cenami v oblastech alkoholických nápojů, tabáku, potravin a nealkoholických nápojů. Meziročně zůstala inflace na úrovni 2,2 %, stejně jako v červenci.

Ekonom Lukáš Kovanda na X okomentoval aktuální ekonomickou situaci v Česku, kde inflace v srpnu 2024 dosáhla 2,2 %. Původně se předpokládalo, že inflace klesne na 2 % nebo nižší úroveň, což by bylo v souladu s cílem České národní banky (ČNB).

Koruna reagovala na zprávy o vyšší inflaci posílením pod hranici 25 Kč za euro. Toto posílení je částečně způsobeno očekáváním, že ČNB bude snižovat úrokové sazby pomaleji, což by mohlo zvýšit atraktivitu koruny pro investory.

Hlavním důvodem vyšší inflace jsou vzrůstající ceny potravin. „Za rychlejší než předpokládanou inflací stojí zejména vyšší než předpokládaný růst cen potravin v meziměsíčním srovnání, který se v meziroční perspektivě projevil jejich mírnějším než přepokládaným zlevněním,“ vysvětlil ekonom Kovanda. I když ceny pohonných hmot meziročně klesly o přibližně 4 %, nedokázaly kompenzovat vyšší ceny potravin a přispět tak k většímu poklesu celkové inflace.

„V srpnu oproti červenci zdražila celá řada potravin, například mléko o takřka devět procent, máslo o necelých pět, stejně jako čokoládové výrobky,“ uvedl Kovanda s tím, že máslo i čokoládové výrobky patří k potravinám, které byly v srpnu dražší i meziročně.

„Ve zbytku letošního roku budou inflační tlaky nadále pod kontrolou,“ ujistil Kovanda a také naznačil, že inflace by v průběhu zbytku roku neměla překročit 2,5 %, a to kvůli slabší spotřebitelské poptávce a stagnujícím reálným mzdám. Toto prostředí by mělo pomoci udržet inflaci pod kontrolou i při dalším snižování úrokových sazeb ČNB.

 

 

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Kratochvílová

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Fakt myslíte, že jsme na tom v oblasti digitalizace dobře?

A co třeba říkáte na to, že jsme v digitalizaci veřejné správy je Česko druhé nejhorší v EU? Zdroj: https://www.dvs.cz/clanek.asp?id=6995694 Nebo co říkáte na toto - https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-b2b-platit-prevodem-nestaci-digitalizace-ceske-ekonomiky-je-zalostne-pomala-261752?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Nechápu jak může být někdo překvapen, že v naší kolonii rostou ceny potravin??, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseAion2 , 10.09.2024 11:32:28
domácí konkurence těžce zlikvidovaná, zemědělci vesměs uplacení dotacemi aby raději nic nepěstovali, stáda vybíjena, vepříci likvidováni, drůbeží chovy redukovány, ovocné sady vykáceny. Vládne zde kolaborantská verbež. Anglosaské řetězce si stanovují nehorázné ceny, jaké by si doma v životě nedovolili, tzv. AKCE jsou podvod na lidi.

|  11 |  0

Další články z rubriky

„Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Jan Schneider varuje. To tu ještě nebylo

18:15 „Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Jan Schneider varuje. To tu ještě nebylo

Server ParlamentníListy.cz přináší další ze série rozhovorů se zajímavými hosty. Tentokrát pozvání r…