Německá expertní komise přišla s návrhem, který má tamějším firmám pomoci s řešením vysokých cen plynu. Jenže nápad v Česku narazil, firmy se obávají, že nebudou konkurenceschopné. „Pomoci svým firmám se snaží každá vláda. Není to jen německá, ale i česká, francouzská, španělská, prostě po celé Evropě. Ideální by bylo, a myslím si, že k tomu krok za krokem dojde, aby se stanovila pravidla platná po celé Evropě. Pokud vím, česká vláda se o to snaží. Co se týká podpory, budou to dělat všechny vlády, samozřejmě Německo je největší ekonomika EU, prostředky jsou obrovské. Musíme si uvědomit, že Německo má velkou silnou ekonomiku, 80 milionů lidí, a když se to přepočte, rozdíly nejsou tak velké. Ale říkám, měla by být určena jasná celoevropská pravidla,“ uvedl Rouček s tím, že je v našem zájmu, aby nekrachovaly ani české, ani německé firmy. „Je i v našem zájmu, aby české i německé firmy zimu přežily s co nejmenšími ztrátami. Je ale důležité snažit se o celoevropské řešení. Pokud vím, Česká republika jako předsednická země Rady EU se o to snaží a tlačí jak Evropskou komisi, tak jednotlivé členské země v tomto směru,“ dodal.
Ministr průmyslu a obchodu Jan Síkela při úterním vystoupení na sněmu Svazu průmyslu a dopravy v Brně vzkázal velkým firmám, aby se tvářily jako malé a střední podniky, aby mohly dosáhnout na vládní pomoc. Sklidil kritiku a ministerstvo doplnilo, že šlo samozřejmě o nadsázku. „Nebyl jsem u toho, když tato slova pan ministr vyslovil. Upřesnili, že šlo o nadsázku. Samozřejmě že je důležité, aby jak Česká republika, tak Evropská unie měla jasný plán na podporu firem, které jsou postižené růstem cen energií,“ komentuje Rouček.
Ve východním Německu se pravidelně pořádají demonstrace
I když se u nás o tom moc nemluví, demonstruje se po celé Evropě. V Německu vyšly do ulic desítky tisíc lidí, kteří nesouhlasí s energetickou politikou vlády. „Protesty patří k demokracii na rozdíl od diktatur, na rozdíl od Ruska, kde jakákoli demonstrace je okamžitě brutálně potlačena. Demonstrace patří k demokracii. Ano, ve východním Německu se pravidelně každé pondělí konají demonstrace, pořádá je krajní pravice, pořádají je ti samí lidé, kteří demonstrovali již v roce 2015 proti migraci, kteří demonstrovali proti očkování, teď jsou tématem ceny plynu a energií,“ popisuje Rouček. „Když se podíváme na dynamiku protestů, jsou omezené, je to pár tisíc lidí po celém Německu, dohromady počet málokteré pondělí překročí deset tisíc,“ dodal.
Trochu jinak už je to ve Francii. „Už to patří do DNA Francouzů, stávkují pracovníci ropných rafinerií, stávkují nebo se připravují na stávku i pracovníci elektrárenské společnosti EDF, která obhospodařuje i atomové elektrárny. Jejich požadavek na rozdíl od českých demonstrací je jasný, a to zvýšení mezd. V době, kdy má Francie nějakých šest nebo sedm procent inflace, stávkující chtějí přidat peníze k platům. Stávky jsou součástí demokratického procesu, není to nic neovbvyklého. Viděli jsme to koneckonců i u nás v Praze,“ dodal
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá